İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Underground (1995)

2 min read

Underground, tartışmalı yönetmen Emir Kusturica’nın yönettiği, Dusan Kovacevic ile birlikte senaryosunu yazdığı 1995 yılı yapımı komedi-dram filmi. Cannes’ta Altın Palmiye, Cesar’da en iyi yabancı film ödülü dahil pek çok ödülü toplar. Başrollerinde  Predrag ‘Miki’ Manojlovic, Lazar Ristovski, Mirjana Jokovic gibi isimler bulunur.

Çingeneler Zamanı, Bir Mucizedir Yaşamak, Arizona Rüyası gibi ünlü filmlerinden alışık olduğumuz ‘Kusturica’ tarzı, nerdeyse hiç susmayan müzik eşliğinde en dramatik andan komediyi çıkarabilirken, tersine absürd bir anda dramatik etkiyi de ortaya çıkarabiliyor Underground’ta.

Film 2. Dünya savaşı koşullarını aktaran bir sekansla bomba gibi bir açılış yapar, Marko (Predrag ‘Miki’ Manojlovic) ve Blacky (Lazar Ristovski) Komünist Parti üyesi iki dostturlar. Belgrad tarumar olduktan sonra Almanlarla olan savaş için direnişi başlatırlar. Filmde düğüm, yoldaşlardan biri (Blacky) yaralanıp yeraltında saklanması gerektiğinde atılır ve olaylar silsilesi başlar.

2.  Dünya savaşı sonrası Yugoslav komünist lider Tito’ya pek çok gönderme yapılır, anılır, yas tutulur. Tito’nun ölümünden sonra Yugoslavya’nın parçalanma hikayesi Blacky – Marko özelinde sembolize edilir.

Böylesine trajik, tarihsel bir olayın izlerini güder Emir Kusturica, ancak onun elinde trajikomik diyebileceğimiz bir hale dönüşür. Underground’un başından sonuna etkili kurgusu, Goran Bregovic’in ünlü ezgileri ile harmanlanır, daha da katmerlenir.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.