İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Yabancıya Duyulan Korku: The Wailing (2016)

2 min read

The Wailing; Güney Kore’de, sakinlerinin birbirlerini tanıdığı bir dağ kasabasına  bir yabancının yerleşmesiyle başlar. Japon uyruklu bu yabancı adamın kasabaya yerleşmesinden sonra halk arasında korkunç bir hastalık yayılmaya başlar. Hastalık hızlı bir şekilde yayılmaktadır ve halk, bu hastalığın kaynağının ormanda yaşayan yabancı olduğunu düşünmektedir. Kasabada polislik yapan ana karakterimiz Jong- goo (Do- won Kwak) hem hastalığın hem de korkulan Japon Adam’ın gizemini çözmeye çalışır. Araştırmayı sürdürürken hastalığın, kızı Hyo- jin’e (Hwan- hee Kim) bulaştığını fark eden Jong- goo için işler daha da zorlaşır. 

Çocukluğumdan beri folklorik korku hikayelerine ayrı bir ilgim ve sempatim olmuştur. Ağızdan ağıza dolaşan bu hikayeleri dinlerken hissettiğim heyecanı The Wailing’ de de hissettim. Kore’deki inançları birleştirerek  güzel bir karışım elde eden filmde,  Türk korku motiflerine benzer motifler de bulunmakta. 

Yönetmen Hong- jin Na ile ilk kez bu filmde tanıştım. Kendisinin The Wailing’den önce 2 uzun ve 2 kısa metraj filmi bulunmakta. Gerek yönetmenliği gerek yazarlığıyla ne kadar yetenekli olduğunu bana kanıtladı. Özellikle ele aldığı yabancıya duyulan korku teması, bu temayı işleyişi, filmin sonu için farklı alternatifler sunup tercihi seyirciye bırakması ve bunları harika bir ahenk içinde yapması çok etkileyiciydi. 

Bizlere heyecanlı ve dolu dolu geçen iki buçuk saat sunan The Wailing, şimdiden adını korku klasiklerinin arasına yazdırmış durumda. 

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.