İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

The Undoing Dizi Tanıtımı

3 min read

HBO’nun altı bölümlük mini dizisi The Undoing çözülmesi gereken bir cinayetin merkeze alındığı bir melodram. Yönetmenliğini Susanne Bier’in üstlendiği dizi Jean Hanff Korelitz’in You Should Have Known adlı kitabından uyarlama. Dizi seyirciye aynı anda bir çok şeyi sunmayı vadediyor. Sınıf çatışmaları, cinayet soruşturması, karı-koca ilişkileri gibi bir çok konuyu polisiye, gizem, dram ve gerilim türlerini bir arada kullanarak anlatmaya çalışıyor. Bazı yönlerden çok başarılı olan dizi maalesef bazı konulara gelince seyirciye yüzeysel sayılacak bir deneyim sunuyor. Seyircinin merakını bir yere bağlanmayan yan hikayeler ve gizemlerle tutmayı başaran The Undoing bütününe bakıldığında ancak ortalama üstü sayılabilecek bir dizi.

Nicole Kidman’in canlandırdığı Grace Fraser New York’ta varlık içinde yaşayan başarılı bir terapisttir. Eşi Jonathan ( Hugh Grant ) ve özel okula giden oğulları Henry ( Noah Jupe ) ile varlıklı bir aile profili çizmektedirler. Dizinin ilk bölümü atmosferi oluşturmak için Grace ve Jonathan’ın cinayetten önceki hayatlarına odaklanır. Olay örgüsünü sarsacak Elena Alves ( Matilda De Angelis ) ile de ilk bölümde tanışırız. Elena oğlunu burslu olarak bu özel okulda okutmaya başlamış İspanyol bir annedir. Okul Aile Birliği toplantılarına katılır ve sosyetik anneler tarafından ‘tuhaf davranışları’ yüzünden dışlanır. Sınıf çatışmasında alt sınıfı temsil etmesi için kullanılan Elena karakteri yine klişeleşmiş bir karakter olmaktan öteye geçemez. Gözüktüğü bütün sahnelerde alt sınıfın yuva yıkan, egzotik ve şehvetli kadını olarak temsil edilir. Irk ve sınıf farklılıklarını göstermek isteyen “The Undoing” ise Elena’nın klişe karakter özelliklerinin üstüne bir de karakterden çabucak kurtularak adeta kaş yapayım derken göz çıkarıyor.

Altı bölüm boyunca dizide aslında sadece bir tane ana şüpheli var. Polisin yaptığı soruşturma arka planda devam ederken kamera Nicole Kidman’ın karakterine odaklanır. Yaşanan bu olaylar onu nasıl etkilemiş, o ne düşünüyor? Grace bile ne düşüneceğine karar veremezken seyirci de kime inanacağını şaşırır. Bütün ipuçları Jonathan’a işaret ediyordur ama böyle bir suçu karizmatik Jonathan işlemiş olabilir mi? Polis neden Grace’ten şüpheleniyor? Ortaya atılan ve devamı asla gelmeyen yan hikayelerle her şeyin apaçık olduğu dizide herkesten şüphelenmek mümkün hale geliyor. Fakat maalesef dizinin finali bütün beklentileri boşa çıkarıyor. Seyircinin beklentilerini çok yükseğe çıkarmış olan dizi kendi bacağına sıkmış gibi oluyor ve hikayesini tatmin edici bir şekilde bağlayamıyor. Cinayetin sorumlusuna dair aldığımız cevap zaten tatmin edici değilken ortada duygusal bir katarsis de yok. Dizi bittiğinde ağızda rahatsız edici bir tat kalıyor.

Kısaca ve spoiler vermeden söylemek gerekirse The Undoing kötü bir dizi değil. Çekimleri ve oyunculukları ile izlemesi zevkli. Özellikle ilk bölümlerde sunduğu gizemler ile çok başarılı bir yapım. Fakat hikaye mahkemeye taşındıktan sonra hızını kaybediyor, final bölümüyle ise yere çakılıyor. Yine de diziye karşı beklentilerinizi çok yüksek tutmayıp ( Game of Thrones’dan daha çok izlenmiş diyerek izlemezseniz mesela ) zevk alabileceğiniz bir dizi.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Yıl: 2020

Bölüm sayısı: 6

Dizinin bütün bölümlerini beIN CONNECT‘ten izleyebilirsiniz.

Dizinin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.