İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

The Spy: Tarihin Akışını Değiştiren Bir Casusluk Öyküsü

2 min read

Merkezine casusluk hikayelerini alan kurgusal filmler tıpkı edebiyatta olduğu gibi beyaz perdede de ilgi topladı ve onlarca yıl süren seriler ile apayrı paralel evrenler yarattı. Film bittikten sonra seyirci, olayların kurmaca olduğunu bildiğinden şahit olduğu öykülerin etkisinde kalmadan gündelik hayatına devam etti. Peki izlediği casusluk hikayesinin büyük oranda gerçek olduğunu ve tarihin akışını değiştirdiğini bilseydi?

Netflix’te 6 bölümlük mini dizi olarak yayınlanan ve Mossad ajanı Eli Cohen’in tehlikeli Suriye görevini konu edinen The Spy dizisi bu duruma iyi bir örnek. Hafif spoiler içerek olsa da izleme keyfini etkilemeyecek birkaç yorum ve önerim var;

  • The Spy Dizisi biraz da kısıtlı süresinin etkisiyle Golan Tepelerinin Arap Dünyası ve İsrail arasında gerçekleşen 6 Gün Savaşları üzerine etkisinden yeterince bahsetmiyor. Bu da süreçlerin siyasi tarihine hakim olmayan seyircide kopukluğa neden olabilir. Bu nedenle diziyi bu yazı üzerine izleyecekseniz öncesinde YouTube’da bulduğum en iyi Türkçe kaynaklardan biri olan 22 dakikalık Al Jazeera belgeselini izleyebilirsiniz.
  • Yine filmin ziplenmiş içeriği nedeniyle Suriye’nin yaşadığı siyasi değişimin etkisine yeterince değinilmemiş. Evet, dizi konu itibarıyla Suriye Tarihini anlatmayı amaçlamıyor diyebilirsiniz. Yine de Eli’nin söz konusu değişimde doğru tarafı seçme nedeninin altı boş kalıyor. Bu nedenle Baas Partisinin getirdiği Pan Arabizm ve Arap Sosyalizmine değinmek Eli’nin yolculuğunun sonunda yaşanan diplomatik krizlerin aydınlatılması adına da etkili olabilirdi. Bu alanda da ufak bir Google araştırması filmden alacağınız keyfi artıracaktır.

İyi seyirler,

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.