İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

The Great Dizi Tanıtımı: Tarih Dersi Olarak İzlemeyin

3 min read

The Great karantinanın başladığı aylarda çıktığı için çoğumuzun haberi olmadan sessizce çıkan başarılı yapımlardan biri. İlk sezonu yayınlanmış dizi Büyük Katerina ve III. Petro’nun hayatını anlatıyor. Fakat The Great alışık olduğumuz dönem filmlerinden veya tarihi dizilerden biri değil. Hatta 2019’da çıkan ve aynı konuyu ele alan Catherine the Great dizisi gibi de değil. The Great daha ilk sahnesinde verdiği “ben tarihi gerçekliğe önem veren bir dizi değilim” mesaji ile ( hatta bunu her bölümde açıkça yazarak ) seyircinin beklentilerini ayarlıyor. The Great bir belgesel değil, bir kara komedi. Bunu bilerek başladığınızda da izlemesi çok keyifli bir komedi.

Başarılı bir oyuncu kadrosunun canlandırdığı saray hayatı:

Katerina rolünde Maleficent ve Neon Demon yapımlarından tanıdığımız Elle Fanning var. Onun Katerina’sı Rus halkının iyiliği için didinen, hayata idealist bir bakış açısıyla bakan biri. Rus adet ve geleneklerini bilmiyor, zaman zaman optimistliği yüzünden uygunsuz durumlara düşüyor. Karşısında ( ve yanı başında ) ise yeni evlendiği III. Petro var. Petro kötü bir imparator, oldukça geri kafalı ve çocuksu. Yine de Nicholas Hoult’un karizmatik tiplemesiyle izlemesi zevkli, nefret edilmesi eğlenceli bir karakter haline gelir. İkilinin aralarında oluşturduğu dinamik dizinin en güçlü yönlerinden biri. Katerina tahtı ele geçirmeye çalışırken bir yandan da kocasını idare etmeye çalışıyor. İkilinin yanındaki sağlam oyuncu kadrosu da diziye renk katıyor. Katerina’nın sivri dilli hizmetçisi Phoebe Fox, Petro’nun Katerina’yı mutlu etmek için özel olarak getirttiği ‘sevgilisi’ Sebastian de Souza ve Sacha Dwan’ın canlandırdığı Kont Orlo… ( ki kendisi Katerina’nın gerçek hayatta da yardım aldığı Kont Orlov’la bir çok ortak özellik taşıyor ) Bu karakterlerin hepsi kendi öyküleriyle ve esprileriyle geliyor.

Tarihi gerçeklik nerede ve ne zaman önemsenmemeli?

Dizi tarihsel gerçeklikleri sadece işine geldiğinde kullanıyor, olayların çoğu kurgulanmış veya abartılmış. Buna rağmen The Favourite’ten tanıdığımız senarist Tony McNamara dizi için neredeyse baştan yarattığı gerçekliği çok iyi kurguluyor. Rusya’nın bu versiyonunda karakterlerin belli adetleri ve espri anlayışları var, “ne alaka ki bu?” dedirtecek bir şey yok. Mizahı kara, anakronist, kaba ve zaman zaman bel altı. Dizi bütün bölümlerinde bu espri anlayışını korumasıyla birlikte Katerina’nın komplo planları belirginleştikçe dizinin dram ögeleri de kendini göstermeye başlıyor.

The Great, dönem dizilerinin sadece tarihi veya dram olarak iki bölüme ayrıldığı bir dönemde kendine has bir kategoride duruyor. Yaptığı işi çok iyi yapıyor, fakat bu size uygun mu? Eğer dönem dizilerinden beklentiniz tarihsel olaylara harfiyen uyulması ise bu diziyi pas geçmeniz iyi olacaktır. Fakat izleyecek bir dizi arıyorsanız ve The Great’in değişik komedi tarzına bir şans vermek istiyorsanız büyük ihtimalle pişman olmayacaksınız. Hele hele The Favourite’i sevdiyseniz bu diziyi kaçırmayın derim. İzlemeyi düşünenler için benim tavsiyem en az iki bölüm izleyip diziye devam edip etmeyeceğinize öyle karar vermeniz. Şayet ilk bölüm prodüksiyon, kostümler ve set tasarımı noktalarında öbür bölümlerin yakalamış olduğu kaliteye tam olarak sahip değil. 

Tür: Komedi/Dram/Biyografi

Yıl: 2020 ( Devam ediyor )

Sezon Sayısı: 1

Bölüm Sayısı: 10

Dizinin bütün bölümlerini beIN Connect‘ten izleyebilirsiniz.

Dizinin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Öbür dizi tanıtımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.