İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

The Broken Circle Breakdown (2012)

3 min read

Belçika yapımı olan The Broken Circle Breakdown (Kırık Çember) hayatlarını dolu dolu yaşayan çiftin çocuklarını kaybetmeleriyle birbirlerinden kopmalarını konu alır. Yönetmenliğini Felix Van Groeningen’in yaptığı film bir tiyatro oyununun beyaz perdeye uyarlanmasıdır. Başrollerini Veerle Baetens ve Johan Heldenbergh paylaşmaktadır. Film 86. Akademi ödüllerinde Belçika’nın ”Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Oscar adayıydı.

Kırık Çember Fragmanı

Tutkulu iki aşık olan Didier ve Elise birbirleriyle tanışmasıyla başlayan film başta çocuklarını lösemiden kaybeden ebeveynlerin acısını konu alıyor gibi dursa da aslında mevzu daha derin. Kendilerine has iki karakter olan Didier ve Elise bluegrass müzik gruplarıyla konser veren kendi şarkılarını yazan ve söyleyen mutlu bir hayata sahip olan bir çifttir. Çocuklarının doğmasıyla hayatları başka bir boyuta taşınsa da kızlarının lösemi olmasıyla zorlu bir tedavi sürecine girerler. Farklı karakterlere sahip olan Didier ve Elise zaman zaman bu durumla tartışsa da her daim birlikte durmayı başaran bir çift olmuştur. Ta ki kızlarının vefatıyla kendilerine kurdukları camdan dünyaları çatlamaya başlar. Didier kendi müziğini yapan kendi inançlarını olan Tanrı’ya inanmayan bir karakterdir. Bu süreç onu yıpratsa da hayatta kalmayı kendi kurallarına göre oynayan biridir. En büyük yıkımı Elise’da gördüğümüz filmde toparlanması oldukça güç hale gelen Elise kendi olmak üzere yavaş yavaş birçok şeyden kopmaya başlar. Aralarındaki ilişki zedelenmeye başlayan ikili farklı kaçış yolları denemektedir.

Filmin sürükleyici ve yıpratıcı bir konusu olduğu kadar müzikleriyle de etkileyici bir atmosfer oluşturmaktan geri kalmıyor. Tamamen kopma noktasına gelen çift son çıktıkları konserde Didier’in Tanrı’ya yaptığı konuşmayla adeta son noktayı koyuyor.

Hayata öfkesini kusan Didier bütün bu süreçteki duygularını açıkça ifade ettiği sahnede hem kendine hem eşine ve belki de Tanrı’na nefretini sunuyor. Elise ise kabullenin zor olduğu bu durumu tamamen kendi içinde daha farklı boyutlara taşıyarak kendini uçurumun kenarına itmekten geri kalmıyor. İlişkileri de sevgili kızlarıyla birlikte toprak altında kalırken camdan dünyaları tamamen tuzla buz oluyor. İlk başta klasik Hollywood hikayesi gibi dursa da şarkıları karakterleriyle kendine has bir yapısı olan The Broken Circle Breakdown Elise’nin intiharıyla son bulsa da buradaki durum tamamen bir karakterin acısına dayanamayıp intihar edişinden daha fazlası gibi duruyor. Elise intiharın ardından komaya girer ve Didier tamamen yalnız kalır. Fakat ötenazi ile Elise’nin hayatının sonlanmasına karar veren Didier hayatta belki de bir bütün olduğu eşine kendine has ve bizlere bir noktada çok ilginç gelecek şekilde kendi müziğiyle veda eder. Hayatta yaşadığımız birçok acı olayın kendi bencilliğimiz etrafında döndüğü her daim inancımızı sınadığımız bu hayat kesitinde belki de en büyük soru hayatımızı hangi arka fonda yaşadığımız.

Diğer film önerilerimize buradan göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.