İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Swimming Pool İncelemesi

4 min read
Swimming Pool (2003), Fransız sinemasının öne çıkan isimlerinden François Ozon'un ilk İngilizce yapımı. Başrollerinde Charlotte Rampling ve Ludivine Sagnier'in yer aldığı film gerçeklik ve kurgu arasındaki sınırı başarılı bir şekilde yıkıyor. Yönetmen izleyicinin olay örgüsünün dışına çıkmasına izin vermiyor ve film boyunca ilgiyi yüksek tutmayı başarıyor. Filmin ana karakteri Sarah Morton polisiye türündeki romanlarıyla tanınmış bir yazardır. Polis soruşturmalarından ve cinayetlerden bıkmış olan Sarah, bir süreliğine yayıncısının Fransa’daki evine gitmeye karar verir. Ancak huzurlu tatili yayıncısının kızı Julie’nin aniden gelişiyle bölünecektir. Birbirlerinden çok farklı karakterler olan Sarah ve Julie’nin gerilim dolu ilişkisi zamanla suç ortaklığına dönüşür. Filmin detaylı incelemesi web sitemizde, keyifli okumalar!

Swimming Pool (2003), Fransız sinemasının öne çıkan isimlerinden François Ozon’un ilk İngilizce yapımı. Başrollerinde Charlotte Rampling ve Ludivine Sagnier’in yer aldığı film gerçeklik ve kurgu arasındaki sınırı başarılı bir şekilde yıkıyor. Filmi henüz izlememiş olanlar için yazı bolca spoiler barındırıyor. Önce filmin olay örgüsüne kısaca göz atalım, sonra da karakterleri inceleyelim. Swimming Pool İncelemesi

Olay Örgüsü

Filmin başında ana karakterimiz Sarah’yı Londra metrosunda, “Ben düşünüdüğünüz kişi değilim” derken görürüz. Burada yönetmen bize izleyeceğimiz şeye dair ipucu verir, gördüğümüz hiçbir şey düşündüğümüz gibi olmayacaktır. Yayıncısının ofisine giden Sarah, polis soruşturmalarından ve cinayetlerden bıktığını söyler. Bunun üzerine yayıncısı ona yazı geçirmesi için Fransa’daki evine gitmesini önerir. Yazarımız Fransa’ya gider ve yayıncısının evine yerleşir, alışveriş yapar, şehri gezer ve yeniden yazmaya başlar. Ama bu huzurlu ortam çok uzun sürmez, yayıncının kızı Julie aniden eve gelir.  Julie’nin kısa süreliğine gelmediğini, uzun süre kalacağını anlayan Sarah için gergin anlar başlar.

Julie ve Sarah birbirinlerinden çok farklı karakterlerdir. Sarah ciddi ve soğuk bir tavır sergiler, öte yandan Julie genç ve vahşi bir kadındır.İlerleyen sahnede beklenen gerçekleşir ve tartışırlar. Ancak daha sonra Sarah, Julie’nin günlüğünü bulur ve ona karşı yaklaşımı değişimeye başlar, birlikte yemeğe çıkmayı teklif eder. Gece boyunca Julie’ye sorular sorarak onu tanımaya çalışır. Bu sahnede geçen konuşmalardan Julie’nin ilk aşkına ve ailesiyle olan ilişkisine dair bilgiler öğreniriz.

Daha sonra Julie, Sarah’nın odasını karıştırır ve yazılarında kendisinden bahsettiğini görür, fakat Sarah’ya belli etmez. O gece eve Sarah’nın da tanıdığı bir garson olan Frank’i getirir ve üçü birlikte vakit geçirirler. Burada Sarah’nın karakterinin değişmeye başladığını görürürüz, daha rahat ve açık bir kişilik sergiler. Aynı gece Julie, Frank’i öldürür ve saklar. Şehirde Frank’i arayan Sarah eve döndüğünde Julie’yi kendi odasında bulur, Julie onun annesi olduğunu düşünür ve sinir krizi geçirir. Cinayeti Sarah’nın kitabı için işlediğini öğreniriz. Sarah bu cinayeti örtmek için Julie ile işbirliği yapar ve hiçbir şey olmamış gibi devam etmeye karar verirler. Bir süre sonra Julie evden ayrılır, Sarah da Londra’ya döner. Yayıncının ofisine giderek yeni romanını gösterir. Burada gerçek Julie’yi görürüz, Julie bizim olduğunu düşündüğümüz kişi değildir. Sarah’yı Julie’ye el sallarken görürüz ve film burada biter.

Karakter Analizi

İki ana karakter de film boyunca ciddi değişimler geçirir. Sarah filmin başında soğuk ve kontrolcü bir portre çizer. Hatta Julie tarafından çağ dışı ahlak prensipleri olduğu için eleştirilir. Ancak bu karakter film ilerledikçe daha açık ve şaşırtıcı hale gelir. İlk değişimi Julie’nin günlüğünü bulduktan sonra ona karşı yaklaşımında hissederiz. İkinci büyük değişim ise cinayeti saklamak için Julie ile işbirliği yaptığında gerçekleşir. Bahçeye gömülü cesedi bulmak üzere olan bahçıvanın dikkatini dağıtması, karakterin en etkileyici sahnelerinden biri diyebiliriz. Julie ise genç ve kendine güvenen bir kadındır. Filmin başında umursamaz ve kışkırtıcı tavırlarıyla dikkat çeker. Karakterin değişimi cinayetten sonra kendini göstermeye başlar, artık karşımızda korkmuş, güvensiz ve çocuksu bir Julie vardır. Geçmişi olay örgüsü içinde çözümlenen Julie’nin en etkileyici anlarından biri Sarah’yı annesi sandığı esnada “Gittin sandım, beni terk ettiğini düşündüm.” dediği sahnedir.

Swimming Pool İncelemesi

Eleştiriler

Öncelikle Swimming Pool, gerçekleşen olaylar, hiç gerçekleşmeyen olaylar ve Sarah’nın zihninde kurguladığı olaylar olmak üzere üç katmana sahip bir film. Yönetmen izleyicinin olay örgüsünün dışına çıkmasına izin vermiyor ve film boyunca ilgiyi yüksek tutmayı başarıyor. Ozon filmi izleyicinin her şeyin gerçek olduğuna inandığı bir şekilde yönetiyor. Karakterlerin duygu durumları ve yaşadıkları değişimler iyi bir şekilde yansıtılıyor. Ancak filmin gerilim seviyesi bir noktadan sonra düşüyor. Filmdeki başarılı karakter inşasının final sahnesinde yıkılması eleştirilebilecek bir nokta gibi görünse de bu yıkımın hikayenin parçası olduğunu düşünmemiz gerekiyor.

Swimming Pool sinematografisiyle de izleyici tatmin ediyor. Özellikle sık sık gördüğümüz Sarah’nın camdaki yansıması, onun hem dışarıdan izlediği hem de bir parçası olduğu hikayenin işlenmesinde dikkat çekici bir detay. Charlotte Rampling filmde oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Son olarak, filmin silinen sahnelerini buradan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.