İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Slasher Korku Filmleri #2

2 min read

Slasher film, korku filmi alt türüdür. Bu alt türün genel özelliği bir katilin kurbanlarını vahşice avlamasıdır. 70’ler ve 80’lerde patlayan bu alt tür, korku filmlerini ve korku filmlerine yaklaşımı kökten değiştirmiştir. Slasher filmlerinin de alt türleri bulunmakta fakat size daha fazla film sunmak için daha derine inmiyorum.

Başlamadan önce iki uyarı yapmak istiyorum. İlk olarak bu filmlerde aşırı derecede kan ve vahşet bulunmakta, yani bu tür konularda hassasanız bu liste size göre değil. İkinci olarak bu filmler eğlence için izleyebileceğiniz çerezlik yapımlar. Bunun bilincinde izlerseniz filmlerden daha fazla zevk alırsınız.

1- The Texas Chainsaw Massacre

1974/Tobe Hooper/1 saat 23 dakika

70’ler ve 80’ler Slasher akımını başlatan iki filmden biri olan Texas Chainsaw, eski bir çiftlik evini ziyaret eden arkadaş grubunun yamyam bir aile tarafından katledilişini konu alır. Güzel işlenmiş hikayesi, ilgi çekici ana karakteri ve muhteşem sonuyla adını sinema tarihine yazdırmıştır.

2- I Know What You Did Last Summer

1997/Jim Gillespie/1 saat 41 dakika

Partiden dönen dört arkadaşın trajik bir kaza yaşamasından bir yıl sonra bir katil kazadan dolayı arkadaş grubunun peşine düşer. Bir yandan olayı gizli tutmaya çalışan arkadaşlar bir yandan da katilin kim olduğunu bulmaya çalışırlar. Teen Slasher türünün en iyi örneklerinden olan, birinci listede önerdiğimiz, Scream’i beğendiyseniz bu filmi de beğeneceğinizi garanti ederim.

3- Christine

1983/John Carpenter/1 saat 50 dakika

Stephen King romanları sinema için her zaman büyük bir kaynak oldu ve olmaya devam ediyor. Halloween, The Thing, Escape From New York gibi filmlerin yönetmeni olan John Carpenter’ın yönettiği bu film, katil bir arabayla bir gencin hikayesini anlatıyor. Filmde kullanılan teknikler filmin yılına göre çok ileri seviyede. ‘’Acaba bu sahneyi nasıl çekmişler?’’ sorusunu sık sık sorduruyor.

4- Alice Sweet Alice

1976/Alfred Sole/1 saat 47 dakika

Katolik bir ailede Katolik değerlere göre yetiştirilen Alice ve Karen Spages, iki zıt karakterdir. Karen aile değerlerine daha uygunken Alice daha isyankardır. Film Karen’ın öldürülmesinden Alice’i sorumlu tutmalarından sonra şekilleniyor. Oyunculuklar bir tık kötü olsa da konunun akışı sizi filmde tutmayı başarıyor.

Not: Filmi Youtube’dan Türkçe Dublaj izleyebilirsiniz.

5- Happy Birthday to Me

1981/J. Lee Thompson/1 saat 51 dakika

Happy Birthday to me ana karakterimiz Virginia’nın arkadaşlarının  tek tek kaybolmasını konu alıyor. Virginia’nın kendi hikayesinin ana hikayeyle birleşmesiyle güzel bir son sunuyor bize.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.