İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Slasher Korku Filmleri #1

2 min read

Slasher film, korku filmi alt türüdür. Bu alt türün genel özelliği bir katilin kurbanlarını vahşice avlamasıdır. 70’ler ve 80’lerde patlayan bu alt tür, korku filmlerini ve korku filmlerine yaklaşımı kökten değiştirmiştir. Slasher filmlerinin de alt türleri bulunmakta fakat size daha fazla film sunmak için daha derine inmiyorum.

Başlamadan önce iki uyarı yapmak istiyorum. İlk olarak bu filmlerde aşırı derecede kan ve vahşet bulunmakta, yani bu tür konularda hassasanız bu liste size göre değil. İkinci olarak bu filmler eğlence için izleyebileceğiniz çerezlik yapımlar. Bunun bilincinde izlerseniz filmlerden daha fazla zevk alırsınız.

1- Scream

1996/Wes Craven/1 saat 51 dakika

Scream filmini bilmeyeniniz yoktur. Film; çıktığı günden itibaren klasiklerin arasına giren katili, kendi içindeki mizahı ve türdeşi olan diğer filmlere yaptığı göndermelerle gönlümüzü kazanmayı başardı. Modası geçmeye başlayan Slasher filmlerinin de tekrar şahlanmasını sağlayan filmdir kendisi.

2- Evil Dead

1981/Sam Raimi/1 saat 25 dakika

Slasher filmleri dediğimizde ilk aklımıza gelen film olmasa da bu türün bir parçasıdır. Evil Dead, beş arkadaşın kiraladıkları kulübede yaşadıkları paranormal olayları anlatıyor. Kan ve vahşet bakımından sınır tanımayan bu film, özgün senaryosuyla ve muhteşem atmosferiyle 2020 yılında da izleyiciyi etkilemeyi başarıyor.

3- Maniac Cop

1988/William Lustig/1 saat 25 dakika

Maniac Cop’u diğer filmlerden ayıran en önemli özellik katilin bir polis olması. Günümüzde yaşanan olaylardan mı bilmem ama katilin polis seçilmesi biraz eleştirel geldi. Filmi izlerken de fark edeceğiniz üzere yaşanan cinayetlerin üstünün kapatılmaya çalışılması, olayın basına yansıması sonucunda halkın her polisi katil olarak görmesi gibi ayrıntılar bu fikrimi güçlendirir nitelikte.

Not: Filmi muhteşem Türkçe dublajıyla Öteki Sinema’nın Dailymotion hesabından izleyebilirsiniz.

4- The Black Cat

1981/Lucio Fulci/1 saat 32 dakika

Edgar Allan Poe’nun aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanan İtalyan yapımı film insanları avlayan kara bir kediyi anlatıyor. Kamera açıları, katilimizin hikayesi ve hikayenin sonlanışı insanı etkiliyor.

Not: Film Youtube’da bulunuyor fakat Türkçe seçeneği yok.

5- Blood Rage

1987/John Grissmer/1 Saat 22 dakika

İkiz kardeşlerden biri olan Terry bir cinayet işleyip suçu kardeşi Todd’un üstüne atar. Bunun üzerine Todd tımarhaneye yatırılır. Olaydan 10 yıl sonra Todd tımarhaneden kaçar ve cinayetler tekrar başlar. Film türün tüm klişelerini barındırsa da kendini izletmeyi başarıyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.