İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Sisters Brothers (2018) İnceleme

4 min read

Sister Brothers ülkemizde çok sessiz sedasız çıkan, çıktıktan bir iki hafta sonra da apar topar vizyondan kaldırılan bir film. Kaldırılmasına şaşırmadım çünkü çıktığı gün gitmeme rağmen salonda bir elin parmağını geçmeyecek kadar insan vardı. Şans eseri İnstagram’da görmesem ben de filmi sinemada izleyemezdim.  Filmin Türkiye’de iyi reklamı yapılmadı. Hatta dünyada da iyi yapılmamış ki 36 milyon dolarlık film, 13,1 milyon dolarla gişede battı. Alması gereken değeri almadığını düşündüğüm için ilk incelememe bu filmi seçtim.

Hikaye

Film 1851 Oregon’da başlıyor. Charlie (Joaquin Phoenix) ve Eli (John C. Reilly) Sisters. Bu birbiriyle uyumsuz iki kardeş eşkıyalıkla geçimlerini sağlıyorlar. Charlie; duygusuz görünen , sürekli gözlerin üzerinde olmasını isteyen, açgözlü biriyken büyük kardeşi Eli, Charlie’nin zıttıdır. Hasta atı öldüğünde bile etkilenen, ilk fırsatta bu işi bırakıp gözden uzak ve sakin bir yaşam sürmek isteyen bir karakterdir. Bu işi yapmasındaki tek motivasyon kardeşine göz kulak olmaktır. Ortak noktaları da yok değil. İkisi de çok iyi silah kullanırlar. İki kardeş,  Commodore isimli bir adamın ayak işlerini yaparak hayatlarını geçindirirler. Film bize Commodore  hakkında çok bir şey göstermiyor. Hiç görünmemesine rağmen filmin şekillenmesini sağlayan bir karakter kendisi. Commodore ile bir tek Charlie iletişim kurduğu için ve Biz filmi Eli’nin gözünden izlediğimiz için hiçbir zaman tam olarak tanımıyoruz karakteri. Charlie’nin anlattığı  kadarıyla biliyoruz. Kendisi bize söylenen göre her yerde eli olan güçlü bir karakter.

Commodore, Charlie (Joaquin Phoenix) ve Eli Sisters’a bir görev verir. Kardeşlerden, Hermann Kermit Warm’u (Riz Ahmed) öldürmelerini ister. Hermann Kermit Warm bir kimyagerdir. Kendisi filmdeki en temiz karakter. Hiçbir suçu olmayan masum biridir. Commodore, Hermann Kermit Warm’u  izlemesi için peşine John Morris’i takar. John Morris en az ilgi çeken, aşırı kararsız bir karakterdir. 35 yaşına geldiği halde ne yapacağına karar verememesinden anlayabiliyoruz bunu. Kendisinin kararsızlığından kaynaklı aklı çabuk çelinen birisidir. Her ne kadar kendi hikayesi oluşturulmaya çalışılsa da diğerler karakterlerin arasında sıkıcı ve klişe kalıyor. Charlie ve Eli kardeşler, John Morris’i (Jake Gyllenhaal) bulup Hermann Kermit Warm’u  öldürmek için yola çıkıyor.

Fikirler

Film çoğu zaman aksiyon sahnelerini bize izletmiyor. Çoğu zaman seslerle dahil oluyoruz çatışmalara. Bence bu, yönetmen tarafından yapılmış, filmi güçlendiren bir tercih. Böylelikle film, sadece aksiyondan oluşan  western filmlerinden olmadığını, anlatacak bir hikayesi olan bir film olduğunu  bize gösteriyor. Filmin içinde birçok hikaye var.

Benim gözüme çarpan hikaye  Açgözlülük hikayesi. Charlie Sisters’ın (Joaquin Phoenix) açgözlülüğü. Filmin başından beri bunu yavaş yavaş işleniyor hikaye. Kendini, abisi Eli’den üstün görmesi, sonuçlarına dikkat etmeden hareket etmesi  ve bitmek bilmeyen  para isteği onu kötü sona sürükledi. Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse yolda birbirleriyle arkadaş olan Warm ve Morris, Sisters biraderler tarafından bulundu. Warm kardeşlere formülünden bahsedip formülü kullanarak buldukları altınların yarısını teklif etti. Eli, Mayfield isimli kadından çaldıkları mücevherlerden sonra Charlie’ye işi bırakmayı teklif etse de daha fazlasını isteyen Charlie durmadı , teklifi kabul etti.  Warm, formülü suya döktüklerinde  yanma hissetmeleri durumunda çıkıp suyla, yanan yerleri yıkamalarını söyledi. Buna tek uymayan Charlie idi. Derisi yanmasına rağmen altın toplamaya devam etti ve formülün etkisinin geçtiğini görünce sudan çıkıp daha fazla formülden dökmeye kalktı. Formülün bulunduğu varili elinden düşürünce Charlie sağ kolunu, Worm ile Morris de hayatlarını kaybetti. Tek zarar görmeden kurtulan kişi Eli oldu. Böylelikle Charlie ve Eli’nin  eşkıyalık kariyerini noktalandı. Hikayeleri ve kariyerleri  noktalanan kardeşler annelerinin yanına yerleşti.

Filmin hikayesi de kendisi gibi sıradan ve güzel bitiyor. Gerçek bir hikayeden olup olmadığını düşündüren bu filmin herkesi yakalayabileceğini düşünmüyorum. Fakat yakaladığı kişileri de kendine hayran bırakmasını bilen bir film.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.