İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

SAYGI – “BİR ERCÜMENT ÇÖZER DİZİSİ”

3 min read

Karaktere kısa bir bakış…

  2010’lu yıllarda “Behzat Ç.-Bir Ankara Polisiyesi” dizisindeki, Behzat ç. karakterinin gölge karakteri yani bir anti karakter olarak hayatımıza giren ve esas yaratıcısı Behzat Ç. dizisinin senaristi Emrah Serbes olsa da Saygı dizisinde, Ercan Mehmet Erdem’in kalemiyle büyüyen bir karakterin öyküsünü görüyoruz.

Nejat İşler’in hayat verdiği “Ercüment Çözer” karakteri aslen ilk ortaya çıkışında her ne kadar kötü kahraman olarak seyirciyle buluşmuşsa da Behzat ç. ile oldukça sükse yapmıştır. Dizinin bitiminden sonra bu başarısını korumuştur. Ardından Blu TV’deki, İnter Medya’nın ürünü olan, yönetmenliğini Ali Taner Baltacı’nın yaptığı Saygı dizisi ile temelleri oldukça sağlam atılan bu karakterin üzerine yine kuvvetli bir öykü oturtulduğunu görüyoruz. 

Saygı dizisi hakkındaki yorumlama ve düşüncelerimize geçmeden önce dilerseniz karakterimize bir göz atalım… 

Diziye başlanmadan önceki dönemde hali hazırda yoğun bir hayran kitlesi olan Ercüment Çözer hakkında, saygısızlığa gelemediği, takıntılı, obsesif kompülsif, psikopat, manyak, otoriter ve cinselliğine düşkün bir iş adamı olduğu dışında pek bir bilgimiz yoktu. İzleyicinin hayal gücüne dayalı tahmin edilebilir bir profil çizilmişti. Fakat Saygı’da bu buğulu görüş alanı çocukluğu hakkındaki bazı ipuçları ile biraz daha netleşen çizgilere yerini bıraktığını görüyoruz. Karakterimiz risk almayı asla sevmeyen, kendine göre yasaları olan, devlete güvenmeyen, hırslı, soğukkanlı, ince bir mizah anlayışına sahip, muhataplarına saygılı fakat bir o kadar da çevresine saygısız, gözü kara, başarılı ve saygın bir iş adamıdır. 

Karakterimizin diğer bir güzel özelliği ise uzmanca yalan söyleyebiliyor ve rol yapma yeteneği oldukça gelişmiş. Üstüne üstlük bir de buna sivri zekâsı eklenince yenilmez bir profil oluştuğunu görüyoruz. Tâtminci bir kişiliğe sahip olan Ercüment’in bunun yanı sıra başka başka psikolojik sorunlarının olduğunu da görüyoruz fakat Ercüment bunların hepsinin farkında olup, kendi kendiyle yüzleşmiş ve bunları kabul etmiş bir karakterdir. Bu da bize ne kadar kararlı bir yapıya da sahip olduğunu gösterir.

Şimdi de fragmana ufak bir göz atalım…

Saygı-Trailer

Gelelim Saygı dizisine… Daha önce de söylediğimiz üzere yönetmenliğini Ali Taner Baltacı’nın yaptığı baş rolde, rolüyle adeta bütünleşmiş olan Nejat İşler’in oynadığı bu dizide iki tane daha ana karakter bulunuyor. Bunlar dizideki Savaş ve Helen karakterine hayat veren, Boran Kuzum ve Miray Daner.

Janrası polisiye olan 8 bölümlük bu dizide, aslında ilk bakışta Ercüment Çözer’in hikayesi anlatılıyor gibi gözükse dahi; Ercüment ile yola çıkarak günümüz toplumundaki giderek artan çürüme ve insâni duygu-değer yozlaşması gözler önüne seriliyor. Ercüment’in ise bunun çözümünü kendi adaletinde bulduğunu görüyoruz. Şans eseri dünyaya adalet dağıtma umuduyla yola çıkmış iki genç ile Ercüment Çözer’in yolları kesişiyor.

  Kostüm-dekor anlamında da oldukça dikkat dağıtıcı olmayan yada sade ögeler kullanılarak bilinçli bir şekilde izleyici üzerindeki etki bağlamında konuya odaklanma istenilen bu diziyi izleminizi öneririz. Diğer dizi önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.