İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Pislik (Filth), 2014, Jon S. Baird

2 min read

Yeraltı edebiyatı yazarı Irvine Welsh’in Trainspotting’den sonra sinemayla buluşan başka bir kitabı Pislik.

Kitapların filme uyarlanması her ne kadar oldukça tartışmalı bir konu olsa da bazı başarılı örneklerin olduğunu da kabul etmek gerek. Trainspotting en bilineni olsa da; Asit Evi, Ekstazi gibi başka Irvine Welsh kitapları da sinema ve televizyon ekranı için üretilen yapımlara uyarlanmıştı. Yazarın, dönemin İskoçya’ sının yozlaşmışlığını çok iyi gözlemleyebilmesi ve aşırı karikatüre kaçmadan karakter yaratabilmesi bu uyarlamaların sayıca çokluğunun bir sebebi olabilir. Kitabın senaryolaştırılması ise aynı zamanda fimin Yönetmeni olan Jon S. Baird tarafıından yapılmış.

Movie Review: "Filth" | Movie Mezzanine

Pislik, yazarın öbür uyarlamalarının gölgesinde kalmamış veya onları taklit etmemiş. Ana karakter monologları üzerinden aktarılan toplumsal eleştiriler ve birkaç müzik seçimi dışında diğer uyarlamalar ile aslında sadece bu yönden benzer bir havası var.  Aynı kalemden çıkma iki filmdeki bu benzerliği ise taklit olarak nitelemek yerine doğal karşılamak gerekir diye düşünüyorum.

Filth' is a Twisted Film that Deserves More Attention | MovieBabble

Hikaye, ailesini düşünerek terfi almak isteyen bir polis memuru olan Bruce’un bu amacına giden yolda neler yaptığı üzerinden anlatılıyor. Gelgitli ruh haline sahip olan bu uyuşturucu bağımlısı polis memuru ise James McAvoy tarafından canlandırılıyor. Dönemin şartlarına yönelik toplumsal eleştiriler Bruce’un monologlarının yanı sıra, diğer karakterlerin hikayeleriyle de desteklenmiş. Görüntü yönetmeni Matthew Jensen ise İskoçya’nın puslu havasıyla karakterlerin bunalımını başarıyla bağdaştırmış. Hatta, filme dair en başarılı birinci şey kast seçimiyse ikinci de budur desek yanlış olmaz.

Filth. | Reel Insights

Yeraltı edebiyatından alışkın olduğumuz sonları düşününce aslında film en başından senaryo bakımından tahmin edilebilir bir akıştaydı diyebiliriz. Sinemanın en güzel yanlarından birinin küçük detaylarla zenginleşebilmesi olduğunu düşünürsek, filmin gidişatı yönetmenin göndermeleriyle –Danny Boyle’ un The Beatles atıfları gibi- biraz daha zenginleştirilebilirdi diyebiliriz.  Trainspotting’ i başarılı bir uyarlama yapan bu özellik, maalesef Pislik’ te eksikti.

Filth (2013) Review | The Cinema Critic

Toparlamak gerekirse, imgesel anlatımdaki eksiklik dışında Pislik başarılı bir filmdi demek yanlış olmaz. Yazarın önceki uyarlamalarını seven izleyiciler bu filme de bir şans verebilir. Çünkü James McAvoy ve psikoloğu rolündeki usta oyuncu Jim Broadbent’ in ikili sahneleri bile zaten tek başına filmi izlemeye değer kılıyor!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.