İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Mulan (2020) Boykot Ediliyor

2 min read

Disney’in yapımcılığını üstlendiği , geçtiğimiz haftalarda vizyona giren Mulan filmi için boykot çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz yıl hükümete karşı Hong Kong’da yapılan protestolarda, Hong Kong polisinin eylemcilere ağır müdehalelerde bulunmasına, polis yanlısı destek veren, filmin başrol oyuncusu Liu Yifei’nin boykot edilmesi için Hong Kong’daki eylemciler çağrı yaptı. Çağrıya Tayland ve Tayvan’dan da destek geldi.

CNN’de yayınlanan habere göre, Hong Kong’lu aktivist Joshua Won, “Film bugün gösterime girdi. Ancak Disney, Pekin’e övgüde bulunduğundan ve Liu Yifei, Hong Kong’da polis şiddetini açıkça ve gururla desteklediği için, insan haklarına inanan herkesi Mulan’ı boykota davet ediyorum” dedi. Boykot çağrısına cevap gecikmedi, insanlar pankartaar ile sokağa döküldü.

Disney’e Sincan Eleştirileri

Disney aynı zamanda, Çin hükümetinin insan hakları ihlalleri yaptığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde filmi çekmesi sebebiyle de ağır eleştiriliyor. Bir milyona yakın insanın film çekimlerinde bölgede zorla tutulduğu tahmin ediliyor. Tüm bu eleştirilere, Disney’den henüz bir açıklama gelmedi.

11 Eylül tarihinde Çin’de gösterime giren Mulan filminin, büyük ilgiyle karşılanması ve iyi bir gişe yapması bekleniyor. Film Türkiye’de ise 4 Eylül tarihinde vizyona girmişti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.