İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Monos (2019) Film Tanıtım

2 min read
Çarpıcı sinematografisini Jasper Wolf’a borçlu olduğumuz Monos, gençliğin enerjisini savaşın içinde bir yerlere atıp onları psiko-dramatik yönleriyle incelemiş, bunu yaparken özgün kalmayı başarabilmiş.

Monos, Alejandro Landes’in yönetmenliğini üstlendiği, yine kendisi ve Alexis Dos Santos tarafından senaryosu yazılan, 2019’un en iyi filmlerinden biri. SIYAD Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yabancı Film ödülü dahil çok ödüllü Monos, Sofia Buenaventura, Julián Giraldo, Julianne Nicholson gibi isimler barındırmakta.

Film, disipline edilmeye çalışılan gençlerin birarada olduğu bir dağda, eğitim sahnesiyle başlar. Bir grup genç nerede ve ne zaman olduğu belli olmayan, tekinsiz bir ortamda gerilla eğitimi görmektedirler. Organizasyon isimli bir örgüte tabii olan ve bir dağda konuşlanmış olan bu gençlerin bir inekleri bir de tutsakları (Julianne Nicholson) vardır. ‘Yukarı’dan gelecek emirleri beklemektedirler. İlerleyen dakikalarda ‘Lord of the Flies’ ı andıran, uzunca bir süre yetişkin birini görmediğimiz sahneler başlar. Gençler düzeni korumak ve devam etmek zorundadırlar.

Hayatlarının ilk çağlarında bu gençlerin ortasında kaldığı ne olduğu belirsiz savaşın etkilerini  bir bir görürüz. Bir yanda disiplin ve düzen varken diğer yandan gençlik çağının vurdumduymazlığı ve hazcılığı vardır. Bu durumun gençlerin kimlikleri üzerinde açtığı yara açığa çıkmaktadır. Zamanla bazıları emir – komuta zincirinin dışına çıkmaya çalışırlar fakat ‘düzen’ buna izin vermez.

Çarpıcı sinematografisini Jasper Wolf’a borçlu olduğumuz Monos,  gençliğin enerjisini savaşın içinde bir yerlere atıp onları psiko-dramatik yönleriyle incelemiş, bunu yaparken özgün kalmayı başarabilmiş.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.