İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Mon Roi-Maiwenn Le Besco- 2015

2 min read
Çok yönlü bir kadından, ikili ilişkiler üzerine derinlikli bir yapım… Filmin odağı, tesadüfen tanışıp birbirlerine kapılan Tony ve Georgio arasındaki inişli çıkışlı ilişki. Mon Roi, başlarda normal ilerleyen fakat zamanla özellikle taraflardan birinin hayatını içinden çıkılmaz hale getiren bir “toksik ilişki” hikayesi... Ekibimizden Sıla'nın kaleme aldığı Mon Rol yazımıza sitemizden ulaşabilirsiniz.

Çok yönlü bir kadından, ikili ilişkiler üzerine derinlikli bir yapım… Filmin odağı, tesadüfen tanışıp birbirlerine kapılan Tony ve Georgio arasındaki inişli çıkışlı ilişki. Mon Roi, başlarda normal ilerleyen fakat zamanla özellikle taraflardan birinin hayatını içinden çıkılmaz hale getiren bir “toksik ilişki” hikayesi…

 Bu Fransız yapımı dramada, başrollerde Vincent Cassel (Georgio) ve Emmanuelle Bercot’ yu (Tony) izliyoruz. Tony ve Georgio birbirlerinden oldukça farklı karakterlerdir. Georgio, büyümeyi reddeden ve aklı havada yaşayan biriyken, Tony için bu durum tam tersidir. Zamanla hayatı yaşama anlayışlarındaki bu farklılık sorunları da beraberinde getirir. Üstelik bunlar, artık evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş olmalarına rağmen aşamayacakları sorunlardır. Çünkü Georgio, tutamayacağı ve hatta tutmak istemediği sözler vermiştir. Aslında, Tony için bu ilişkinin kurtulamadığı zararlı bir alışkanlıktan farkı yoktur. Fakat o, yine de kendisinden vermeye ve umut etmeye devam eder.

 Şiddetin sadece fiziksel olmadığını haykırdığımız bu günlerde, Mon Roi psikolojik şiddeti ve etkilerini oldukça çarpıcı bir anlatımla sergiliyor. Filmi başarılı yapan da bu aslında. Karakterlerin içinde bulundukları halet-i ruhiye ve çıkmazlar dürüstçe anlatıyor. Yani, bireysel haklara saygısızlığı ve etkilerini romantize etmeden, olduğu gibi. (İki kişi arasındaki benzer bir ilişkiyi izlediğimiz pek çok filmde gördüğümüzün aksine…) Özellikle Tony’nin fizik tedavi merkezindeki sahneleriyle, aynı yanlış kararı tekrar tekrar vermenin birey üzerindeki yıkıcı etkisi o kadar iyi yansıtılmış ki!

 Oyuncu kadrosunda Louis Garrel ve Isild Le Besco gibi isimleri de bulunduran Mon Roi, Cannes Film Festivali’ nde Jüri Ödülü’ne aday oldu. Hayran kaldığımız performansıyla Emmanuelle Besco ise, Altın Palmiye ödülünü kazandı. Fransız oyuncu, senarist, film yapımcısı ve yönetmen Maiwen, zaten festivalin tanıdık yüzlerinden. Bir önceki filmi “Polisse” de Cannes’da büyük sükse yaratmıştı.

 Toparlamak gerekirse, gerek hikâyenin gerçekçiliği ve aktarımıyla, gerek oyunculuklarıyla film aldığı övgülerin hakkını veriyor. Mon Roi, kesinlikle izlemeye değer!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.