İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Masalsı Filmlerin Yönetmeni | Tim Burton

3 min read

PRAGUE, CZECH REPUBLIC - MARCH 27: (EDITORS NOTE: Image has been converted to black and white.) Director Tim Burton attends a press conference prior to a press preview of his exhibition 'The World of Tim Burton' on March 27, 2014 in Prague, Czech Republic. The exhibition, which runs until August 3, will feature 500 of Burton's drawings, paintings, photographs, sketchbooks, moving-image works, and sculptural installations. (Photo by Matej Divizna/Getty Images)

Amerikalı film yönetmeni Tim Burton, bugüne kadar birçok filmde yönetmenlik yaptı. Filmlerinde kendi dünyasını yansıtmasıyla tanıtan Burton’ı bugün ki yazımız da daha yakından tanıyacağız. Biraz hayatından biraz filmlerinde bahsedeceğiz.

Tim Burton Kimdir? Gotik Yönetmen Hakkında Az Bilinenler ?

25 Ağusto 1958 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelen Burton küçük yaşlarından itibaren kendince filmler çekmeye başlamış. On üç yaşında ise ilk filmi olan “The Island of Doctor Agor” çekti. Film H.G. Wells’in “The Island of Doctor Moreau” adlı hikayenin uyarlamasıdır.

California Institute of the Arts’ta animasyon eğitimi aldıktan sonra Disney Serüveni başlayan Burton fakat Disney Burton’ın çizimlerini sevimli olmadıkları için reddetti. Aslında çizimler tamamen Burton’ın dünyasını yansıtıyordu ve gelecekler yıllarda da bunu fazlasıyla kanıtladığını söyleyebiliriz. 1984 yılında “Frankenweenie” adlı bir kısa film çekti. Film “Frankenstein”den ilham alınarak yapılan film ölen köpeğini canlandırmak isteyen çocuğun hikayesini anlatıyordu. Disney filmi çocuklara uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. Böylelikle de Tim Burton Disney’le yollarını ayırdı. Hikayenin ilginç kısmı Disney filmi 1992 yılında gösterime sundu. Ve 2012 yılında siyah-beyaz olarak Walt Disney Pictures tarafından Tim Burton’ın yönetmenliğinde tekrar çekildi.

Beterböcek - Vikipedi
IMDb: 7,5

1988 yılında uyarlama bir senaryo olan “Beetlejuice” ile birçok ödül kazandı ve seksen milyon doların üzerinde hasılat elde. Film oldukça Tim Burton’ın dünyasını yansıttığını görebiliriz. Bu filmle birlikte bir sene sonra “Batman” filmini çeken Burton adeta altın çağında gibiydi. Batman karakterini canlandırılan Michael Keaton rolü zorla kabul etsede iyi ki kabul etmiş. Joker karakteri ise Jack Nicholson ile tarihe kazındığını söyleyebiliriz.

Batman (1989) - Universo DC | Batman sanatı, Batman, Poster
IMDb: 7,5

Birçok filme yönetmenlik yapsa da kendinin deyimiyle kişisel filmi dediği ve Johnny Depp’in unutulmaz performansıyla hafızalara kazanan “Makas Eller” Tim Burton’ın belki de şahlandığı bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Edward Makas Eller | Fantastik filmler, Johnny depp, Film
IMDb: 7,9

Farklı olmanın, bambaşka bir dünyada kendini var etmediğinin gözler önüne serildiği film 1990 yılında vizyona girdi. Bu filmden sonra Johnny Depp’le bir sürü unutulmaz filmle imza attı. Bunlardan en ünlüsü yine bir uyarlama olan “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” oldu. Tipik bir Tim Burton izleri taşıyan film oldukça başarı elde etti.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası - Charlie and the Chocolate Factory ...
IMDb: 6,9

2005 yılında ise senaryosunda da bulunduğu “Ölü Gelin” vizyona girdi. Burton’un tipik karakter havasına sahip olan oldukça karanlık ve gotik bir filmdi. Stop-motion tekniğiyle çekilen filme Johnny Depp ve Helena Bohnem Carter sesleriyle hayat verdi.

Ölü Gelin - Corpse Bride - Beyazperde.com
IMDb: 7,3

2010 yılında ise Disney’le birlikte Lewis Caroll’un unutulmaz hikayesi olan “Alice Harikalar Diyarında” beyaz perdeye uyarladı. Hİkaye birçok kez beyaz perdeye uyarlansa da birçok yıldız ismin rol aldığı filmde izleyiciler bu kez Alice Tim Burton’ın gözünden izledi.

Alice In Wonderland Poster: 30+ Printable Posters (Free Download ...
IMDb: 6,4

En son ise 2019 yılında vizyona giren Dumbo filmiyle karşımıza çıkan Tim Burton’ın heyecanla yeni filmlerini bekliyoruz. Bizlere her filmde kendi dünyasını açan bu yönetmenini diğer unutulmaz filmleri aşağıdadır.

1- Ed Wood (1994) | IMDb: 7,4

Ed Wood (1994) - IMDb

2- Hayalet Süvari (1999) | IMDb: 7,3

Hayalet Süvari - film 1999 - Beyazperde.com

3- Büyük Balık (2003) |IMDb: 8,0

Big Fish (2003) - IMDb

4- Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi (2007) | IMDb: 7,3

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi - Sweeney Todd - The ...

5-Karanlık Gölgeler (2012) IMDb: 6,2

Karanlık Gölgeler - Dark Shadows - Beyazperde.com

6- Büyük Gözler (2014) IMDb: 7,0

Big Eyes (2014) - IMDb

7- Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (2016) IMDb: 6,7

Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları | Avşar Sinemaları

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.