İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listesi #30

2 min read

Geçtiğimiz hafta ekonomik kriz temalı kısa film listesiyle bıraktığımız yerden, bu hafta kapana kısılmışlık ve çaresizlik temalarıyla devam ediyoruz. Keyifli seyirler!

The Fall, Jonathan Glazer, 2019

Bir grup kimliksiz, ne yaptığı bilinmeyen bir suçluyu Ortaçağ’vari bir cezalandırmaya maruz bırakıyor. Birey-grup ilişkisini adalet kavramı üzerinden sorgulatan bu klostrofobik kısa, son dönemde daha çok kısa filmleriyle ismini hatırlatan İngiliz yönetmen Jonathan Glazer’a ait. İşte fragmanı:

Nimic, Yorgos Lanthimos, 2019

Yorgos Lanthimos, geçen yıla ait bu kısasında, kimliğini kaybetmenin yarattığı çaresizliği alışageldiğimiz absürt anlatısıyla işliyor. Rahatsız edici çelloların, beklenmedik yabancılaşmaların ve düzen içindeki düzensizliklerin bezediği filmin görsel dili de, yönetmenin son uzun metraj filmi The Favourite’ta da sıkça başvurduğu panoramik planlarla zenginleşmiş. Mubi’den izleyebileceğiniz filmin fragmanı:

Citadel, John Smith, 2021

Pandeminin ilk aylarında tam kapanma tedbirleri altındaki Londra’nın gökdelenlerini, dışarıda durmuş fakat içeride aynı canlılıkta olmasa da varlığını devam ettiren hayatı, özgün kurgusu ve ön plana çıkan ses dizaynıyla aktarıyor John Smith’in Citadel’i. Önde sis perdesi bir aralanıp bir kapanıyor, ışıklar bir yanıp bir sönüyor, gökdelenler bir görünüp bir kayboluyor, arkada ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson büyük bir özgüvenle pandemi yönetimine dair açıklamalarını sıralıyor. Citadel de aynı şekilde Mubi seçkisinde yer alıyor.

Crickets, Kristen Stewart, 2020

Farklı ülkelerden birçok yönetmenin pandeminin ilk aylarındaki tecrübelerini yansıtarak oluşturduğu, Netflix’in Homemade derlemesinden Kristen Stewart’ın kısasıyla devam edelim. Rüya ile gerçek arasında gittikçe bulanıklaşan, zamanın izafi kimliğini tekrar gözler önüne seren bu hikayede karakter, uykusuzluğun pençesinde çaresizce zihnindeki karmaşadan uzaklaşmanın yollarını arıyor.

Decommissioned, Josh Tanner, 2021

Bilim kurgu ve korku türlerini bir araya getiren film, uzayda yıllar önce terk edilmiş bir astronot giysisinin beklenmedik bir anda geri dönüşünün hikayesi. Boşluğun, yer çekimsiz ortamın ve dar uzay aracı kontrol odasının yarattığı gerilim ve güvensizlik, gelişimini tam da tamamlayamamış öyküsüne rağmen bu kısanın atmosfer oluşturmada en azından başarılı bir işe imza attığını gösteriyor.

Diğer kısa film listelerimizi görmek için buraya tıklayın!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.