İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listesi #29

3 min read

Dünya çalkalanıyor. Birçoklarına göre bir yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz pandemi süreci, dünyanın onlarca yıl içinde yaşamasını beklediğimiz değişimin çok daha kısa bir sürede yaşayacağının ilk işareti. Yolun başındayız ve bizi nelerin beklediğini bilmiyoruz.

Bilinmezliğin insanda yarattığı ilk duygu endişe oluyor. Gelecek konusundaki belirsizlik de hepimizin için bir korku sebebi. Biz bu ay endişe ve korkularımızla yüzleşmeye karar verdik. Gelecekte olmasından en çok korktuğumuz temaları seçtik ve her zamanki gibi birer kısa film listesi hazırladık. İlk haftamızın konusu ekonomik kriz. Keyifli seyirler!

City On The Rise, Albert Hughes, 2014

Hayalet şehirlerin yalnızca bilim kurgu filmlerinde yer aldığını düşünüyoruz. Gerçekte ise dünyada artık iş imkanı kalmamış ve terk edilmiş şehirlerin sayısı gittikçe artıyor. Bu örneklerden biri Detroit. Kapanan iş yerlerinin yarattığı kötülüğü kırmayı başarmış bir örnek. Buradan yola çıkarak, umut dolu olması adına Albert Hughes’un Detroit’in ekonomik çöküşün ardından gelen dirilme hikayesini anlattığı bir belgesel ile başlayalım.

Dinner For Few, Athannassios Vakalis, 2014

Dünyanın bol ama sınırlı kaynaklarına erişebilme imkanı sınırlı bir grubun elinde. Dinner For Few, bu ayrıcalıklı grupların ellerindeki kaynaklar konusundaki aç gözlülüğü sonucu ortaya çıkan vahşeti seyirciye aktarıyor. Geriye tek bir soru bırakarak: bu düzen hep böyle mi sürecek?

Küçük bir not: Animasyon stilinin estetikliği gözden kaçacak gibi değil!

Planet Unknown, Shawn Zixiao Wang, 2016

Dünya kaynakları tükeniyor. İnsanlık olarak tercih ettiğimiz ise bu kaynakları dikkatli ve adil bir şekilde kullanmak değil. Başka yaşam olanaklarına yelken açmaya çalışıyoruz. Planet Unknown, 21. yüzyıl sonlarında başka bir gezegende hayat arayan iki makinenin hikayesi. Bakalım, başka gezegenlerde başka hayatlar kurmak umduğumuz kadar kolay mı?

From the Future with Love, K. Michel Parandi, 2013

Polislerin halkı koruması bile özel bir hizmete bağlı olabilir mi? Kulağa çok uzak gelen ama hiç de uzak olmayan bu ihtimali From the Future with Love’da izliyoruz. Bilim- kurgu türünde görmeye alıştığımız gerçek üstü ortam yerine her gün gördüğümüz şehirleri göstermesi açısından bu filmi çok başarılı buldum.

Epoch, Rich Lee, 2018

Koronavirüsün ilk günlerde yarattığı paniği hepimiz az çok hatırlarız. Bomboş market reyonları pek akıldan çıkacak bir an gibi değil. Bunları yaşadıktan sonra terk edilmiş bir marketten güvenliğini bir silahla sağlayarak yemek almak da pek uzak bir gelecek gibi gelmemeye başladı. Ama ihtiyaçlara erişim olmaması durumunda insanlar ne denli vahşileşebilir sorusunu sormaktan hala geri duruyoruz. Epoch bu soruya dehşete düşürücü bir cevap veriyor.

Başka bir kısa film listesi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.