İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listeleri #34

3 min read

Kısa film listelerimize kaldığımız yerden devam ediyor ve bu hafta da size aile temasını işleyen filmlerden oluşturduğumuz bir seçkiyi sunuyoruz! Ekibimizden Ceren’in hazırladığı listedeki filmlerin hepsini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kısa Film Pazarı keyifli seyirler diler!

1 – The Full Story, Daisy Jacobs & Christopher Wilde, 2017

Daisy Jacobs’ın filmi The Full Story hikayesini anlatmak için animasyon ile gerçek görüntüleri harmanlamaya karar vermiş. Bu açıdan filmin türüne deneysel demek de doğru olacaktır. Ortaya çıkan görüntü biraz çocukken izlediğimiz çizgi filmleri anımsatıyor. Ki filmin konusunun da çocukluk anıları ve aile olduğu düşünülürse oldukça yerinde bir tercih olmuş. Hikayesi gördüğüm en orijinal hikaye olmasa bile hikayenin bütün eksikliklerini sıra dışı animasyon teknikleri kapatıyor.

2 – Father Figurine, Matt Kazman, 2019

Matt Kazman’ın 2019 yapımı kısa filmi Father Figurine oldukça temel bir konuyu olabilecek en absürt şekilde ekrana taşıyor. Zengin bir ailenin beyi ölünce bile ailesi üzerindeki otoritesini korumak ister. Bunu yapmak için de cesedinin doldurulup ev halkı ile beraber oturtulmasını ister. Böyle bir durumda kalan aile üyelerinin baba figürünün hayattayken ona asla söyleyemediği şeyleri söylemeye çalışmasını izleriz. İlginç olduğu kadar da düşündürücü.

3 – Quicksand, Lance Oppenheim, 2013

Quicksand Alzheimer’ı yüzünden gün geçtikçe ailesini ve gençlik anılarını unutan bir adamın hikayesini anlatıyor. Fakat film iç karartıcı değil. Aksine film Oppenheim’ın dedesinin hayatını ve başarılarını öven ilham verici bir film. Oppenheim’in 17 yaşındayken çektiği film festivallerde bir çok ödül de almış. Kısa süresi ve basit anlatımıyla ile listemizde yerini buluyor.

4 – Check Please, Larry Ziegelman, 2007

Check Please beş dakikalık kısa süresinde bize her ailede olan aile içi kaos ortamını göstermeye çalışıyor. Beraberce yenilen akşam yemeğinden sonra hesabı kimin ödeyeceği sorusu ailenin temel sorunlarını ortaya çıkarıyor. Hepimizin başına gelebilecek bu durumu yönetmen Ziegelman durumun absürtlüğünü arttırarak önümüze sunmaya karar vermiş. Listedeki öbür filmler kadar hırslı bir konu seçmemiş olsa bile yine de izlemesi keyifli bir film.

5 – Anna & Bella, Borge Ring, 1984

Anna & Bella yaşlanmış iki kız kardeşin gençlik anılarını beraber andıkları 8 dakikalık bir animasyon. Aynı zamanda 1986 yılında Akademi tarafından En İyi Kısa Animasyon Film Ödülü’ne de layık görülmüş. Animasyon doğal olarak günümüze göre eski hatta sanki tamamlanmamış gibi duruyor. Fakat anlatmak istediklerini bir Pixar filmi samimiyetiyle anlatmayı başarıyor. Hem animasyon tekniklerinin zaman içindeki gelişimini görmek hem de kardeşlik bağlarının ne kadar güçlü olduğunu görmek için izlenmesi gereken bir kısa film.

Diğer kısa film listelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.