İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listeleri #33

2 min read

Kısa Film Pazarı’nda bu ay renkli dünyalar ile karşınızda olduğumuzu söylemiştik. Vazgeçemeyeceğimiz renklerimizden bahsederken LGBTİ+ filmlere değinmemek olmazdı. Ekibimizden Melike bu hafta bizler için tüm renklerimle buradayım diyen queer kısa filmlerden beşini seçti.

Kısa Film Pazarı keyifli seyirler diler!

1- Drawn To You, Eleanor Davitt, 2019

Bir insana yapılabilecek en kötü şey varoluşunu reddetmesini istemektir. Eleanor Davitt, bu animasyon kısa filmde ; annesi tarafından varoluşunu inkar etmesi istenen bir kız çocuğundan bahsediyor. Bir resim üzerinden anlatısını kuran film kendisini oldukça güzel ifade ediyor.

2- WonderKid, Rhys Chapman, 2016

WonderKid futbolun eril dünyası içerisinde, kendi cinsel kimliğini arayan bir futbolcunun hayatına odaklanıyor. Kendi kimliğini keşfetmenin “erkek” ile özdeşleşmiş bir spor içerisinde yarattığı kimlik bunalımlarını oldukça iyi aktarıyor.

3- The World In Your Window, Zoe Mclntosh, 2017

Jesse, babasıyla karavanda yaşayan küçük bir çocuktur. Babasının bunalımlarıyla uğraşmaktadır. Jesse, Repa ile tanışınca hayatı değişir. Babasının da hayatını beraber değiştirirler. Atmosferiyle bunalım halini, yoksulluğu gayet iyi anlatan film çocuk oyuncunun performansıyla da göz dolduruyor.

4- In a Heartbeat, Esteban Bravo, Beth David, 2017

Bir çocuk okul arkadaşına kalbini kaptırır. Durumlara başta anlam veremeyen çocuk diğer insanların da fark etmesiyle, yargılayıcı bakışlarla karşılaşır. Kalbi kırılan çocuk, sonunda kalbini aşık olduğu çocuğun da etkisiyle tamir eder. Aşkın insanın söz geçiremediği bir şey olduğunu “kalp” imgesiyle anlatan film, dört dakikada duygulara dair çok şey söylüyor.

5- Boy, Lucas Helth Postma, 2016

Film kendini keşfetmeye çalışan daha doğrusu kendini kabullendirmeye çalışan trans bir bireyin hikayesini anlatıyor. Kendi kimliğini keşfeden ergenlik çağlarındaki birinin, etrafına da kendisini kabullendirmeye çalışırken ki yaşadığı çatışmalar ve bunalımlar günümüze ışık tutuyor.

Diğer Kısa Film Pazarı listeleri için buraya tıklayın!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.