İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listeleri #24

2 min read

Her ayın ilk haftası olduğu gibi bu hafta da kısa film pazarı bir konuk ağırlıyor! Birbirinden güzel 5 filmi derlediğimiz bu filmler ile ayın ilk pazarının tadını çıkarabilirsiniz.

1- Dworzec, Krzysztof Kieslowski, 1980


Kieslowski sadece uzun metraj filmleriyle değil, kariyerinin başında çektiği kısa filmlerle de konuşulmalıdır. Bu filminde Varşova tren istasyonunda bekleyen insanlar, gelen ve giden trenler, uyuyanlar, ümitle birilerini bekleyenler tasvir edilmiştir. Kieslowski 10 gün boyunca tren istasyonunda vakit geçirip bu insanları gözlemlemiştir.

2- Les Mistons, François Truffaut, 1957


Truffaut’un ilk filmlerinden biri. Gençliğe bakışını yansıttığı filmle yeni dalga akımına giden yolun ilk adımlarını atmıştır.

3- Nimic, Yorgos Lanthimos, 2019


12 dakikalık bu kısa filmde Yorgos Lanthimos, bireyin toplumdaki yerini ve varoluşundaki dehşeti korku türüyle anlatıyor. Dünyadaki rolümüz sarsıldığında hiç kismenin yerinin doldurulmayacağı klişesini yıkan bir film.

4- More Than Two Hours, Ali Asgari, 2013


İran yasalarını ve gençliği zihnen ele geçiren sosyal tabuları eleştiren çarpıcı bir 15 dakika için Cannes ve Sundance’e seçilen bu kısa filmin mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

5- No Crying At The Dinner Table, Carol Nguyen, 2019

Yönetmen Carol Nguyen’in ailesiyle yaşadığı yüzleşmeyi kayıt altına aldığı bu kısa film belgesel türünde olmasına rağmen duygusal ağırlığı oldukça yüksek. Bir aileden yola çıksa da herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğine eminim.

Diğer kısa film listelerimize göz atmak için buraya tıklayın!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.