İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listeleri #23

2 min read

Bu hafta kısa film listemizde, kış mevsimini olması gerektiğinden daha sıcak geçirdiğimiz son yıllarda iklim değişikliği ve küresel ısınma konularını işleyen, bazen çarpıcı, bazen düşündürücü, bazen ise yüzümüzde hafif bir tebessüm oluşturan kısa filmler yer alıyor. Keyifli seyirler!

1- DULCE (2018) – Guille Isa & Angello Faccini

Kolombiya kıyılarında bir anne, köydeki diğer kadınlarla mangrove bataklıklarına giderek piangua adlı deniz kabuklusunu toplayabilmesi için kızına yüzmeyi öğretmektedir.

2- Climate Change (2018) – Sois de Traca

Alternatif bir gerçeklikte bir grup hayvan, seslerini insanlara duyurabilmeye kendilerini adamışlar ve – gerilla tarzında – organize olmuşlardır.

3- Polar Bear (2016) – Blue Bisquit Studios

Farklı animasyon tekniğiyle dikkat çeken bu kısa film, kutup ayılarının küresel ısınma nedeniyle oluşan iklim değişikliklerinin kutup ayılarının hayatında nasıl değişikliklere yol açtığını dramatik bir dil ile gözler önüne seriyor.

4- A Weeping Apple Tree (2006) – Vihay S. Jodha

Bu kısa film, dağların ısınmasının ve yok olan kar yağışının eyaletin elma yetiştirme alanında kademeli bir düşüşe ve kaymaya nasıl yol açtığını ve bunun sonucunda insanların kaderinde meydana gelen değişimleri gösteriyor.

5- Forget Shorter Showers (2015) – Jordan Brown

Aynı adlı bir makaleden uyarlanan bu kısa film, insanların kendi çapında aldığı küçük önlemlerin bahsedildiği kadar öneme sahip olup olmadığını sorguluyor.

Diğer kısa film listelerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.