İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #6

2 min read

Merhabalar! Bu hafta da Kısa Film Listelerimizin 6.’sıyla karşınızdayız! Farklı zamanlardan, farklı janrlardan ve farklı tekniklerle oluşturulmuş birbirinden ilginç bu beş filmi sizin için derledik.

1.Un Chien Andalou – Luis Buñuel

1929 / Fransa / 16 dk

Luís Buñuel’in senaryosunu Salvador Dalí’yle birlikte yazdığı bu kısa film, Sürrealizm akımının sinemadaki “ilk” yansıması. İki dünya savaşı arası dönemde Avrupa’daki bu yeni sanat arayışı, bu tuhaf ve zor öyküyle gerçeküstücülüğü beyaz perdeye taşımış oluyor.

2.La Jetée – Chris Marker

1962 / Fransa / 28 dk

İkinci Dünya Savaşı’nı hafızasından silemeyen ve iki kutuplu bir dünyanın daimi geriliminde yaşayan bir kuşağın distopik gelecek öngörüsü. Chris Maker, Üçüncü Dünya Savaşı’nda esir düşen bir adamın kendi belleğindeki yolculuğunu film still karelerle anlatıyor.

3.Why Man Creates – Saul Bass

1968 / ABD / 29 dk

Tasarladığı unutulmaz film afişleriyle tanıdığımız, aynı zamanda sayısız filmin de yapımcılığını üstlenmiş olan sinemacı ve tasarımcı Saul Bass’tan sanat, tasarım ve uygarlık üzerine muhteşem bir görsel deneme.

4.Kafka’s A Country Doctor – Kôji Yamamura

2007 / Japonya / 21 dk

Franz Kafka’nın Bir Köy Hekimi adlı öyküsünden uyarlanan bu kısa animasyon filminde Yamamura bizi ürkütücü, karanlık ve soğuk bir kış gecesine götürüyor. “Kafkavari” karanlık havaya kendi yorumunu getiriyor; kurduğu tekinsiz atmosfer, eğilip bükülen karakterler, huzursuzluk veren sesler seyircideki yabancılaşma hissini kat kat artırıyor.

5-Cólera – Aritz Moreno

2013 / İspanya / 7dk

Bu kısacık film bize, insanların toplu hareket ettiklerinde ne tür zulümlere kadir olduğunu sarsıcı bir biçimde gösteriyor. Nefretin ve zenofobinin vurucu bir ifadesi olan bu filmde cólera, hem hastalık olan kolera anlamında hem de İspanyolca “öfke” anlamında kullanılıyor.

Haftalık kısa film listelerimizin tamamını burada bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.