İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #5

2 min read

Bu hafta, izlerken büyük keyif alacağınız 5 kısa filmi sizler için bu listede ele aldık. İyi seyirler ! kısa film önerileri

1.Balance – Christoph & Wolfgang Lauenstein

1989 / Almanya / 7 dk

Christoph & Wolfgang kardeşlerin Oscar ödüllü animasyonu, insan davranışları üzerinden toplumsal yapıya eleştiri getiriyor . Bir platform üzerinde duran 5 karakterin dengeyi sağlayabilmesi için birlikte hareket etmesi gerekiyor. Ancak gizemli bir kutunun ortaya çıkmasıyla uyum bozuluyor ve dengeyi korumak güçleşiyor.

2. Salı – Ziya Demirel

2015 / Türkiye-Fransa / 12 dk

Yönetmenliği Ziya Demirel’e ait olan Salı’nın odak noktasında lise öğrencisi olan genç bir kadın var. Otobüse binen, okula giden ve yolda yürüyen genç kadının sıradan bir gününe tanıklık ediyoruz. Fakat başına gelenler sıradanlaşmaması gereken ve yabancı hissetmediğimiz olaylar. Cannes’da En İyi Kısa Film dalında yarışan Salı İstanbul Uluslararası Film Festivali kapsamında Altın Lale ödülü aldı.

3. The Day I Got Lost – Ali Hazrati

İran / 2018 / 7 dk

Ünlü bir oyuncu olan Mozhdeh Gilani, (Hengameh Qaziyani), konuk olduğu televizyon programında röportaj verdiği esnada eşinin annesinden bir telefon alıyor. Annesinin bir süredir eşine ulaşamadığını öğrenen kadın kendini hiç beklemediği bir durumun içinde buluyor. Yalnızca yedi dakika olan filmi izlerken ister istemez sonunu merak ediyorsunuz.

4. Koza – Nuri Bilge Ceylan

1995 / Fransa / 17dk

1995 yapımı olan Koza, Nuri Bilge‘nin ilk kısa filmi. Çanakkale’nin bir köyünde geçen filmde yönetmenin anne ve babası rol alıyor. Tarkovsky etkisinin güçlü bir şekilde hissedildiği filmde hareket ve durağanlık, bekleyiş ve bitiş, yaşam ve ölüm iç içe geçiyor.

5. Flatlife – Jonas Geirnaert

2004 / Belçika / 11 dk

Flatlife, dört farklı apartman dairesinde gerçekleşen olayların birbiri üzerindeki etkisini eğlenceli bir şekilde ele alıyor. Yönetmenin 21 yaşındayken çektiği animasyon 9.000 resimden oluşuyor. Geirnaert filmi tamamlamamış olmasına rağmen şansını denemek için Cannes’a başvuruyor ve Jüri Ödülü kazanıyor.

Haftalık kısa film listelerimize buradan ulaşabilirsiniz. kısa film önerileri

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.