İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #13 (Miu Miu Women’ s Tales)

3 min read
Pek çok ülkeden farklı kadın yönetmenler ve lüks hazır giyim firması Miu Miu işbirliğiyle çekilmiş Miu Miu Women’ s Tales farklı bir girişim. Yirmi kısa filmden oluşan ve farklı konuları ele alan seride şuana kadar çekilmiş 20 film var. Hepsinin tek ortak özelliği ise filmde markanın giysilerine yer vermek. Katalog çekimi havası veren birkaç yapım olsa da genel olarak filmlerin başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçlerinden en beğendiğim dördünü sizler için yazdım.

Bir taşla iki kuş! Hem yönetmen koltuğunda oturmak isteyen kadınlara teşvik sunması hem de oldukça şık bir reklam oluşu ile oldukça ilgi çekici bir kısa film projesi var karşımızda.

Miu Miu Women's Tales — 2x4

Pek çok ülkeden farklı kadın yönetmenler ve lüks hazır giyim firması Miu Miu işbirliğiyle çekilmiş “Miu Miu Women’ s Tales” farklı bir girişim. Yirmi kısa filmden oluşan ve birbirinden farklı konuları ele alan seride şuana kadar çekilmiş 20 film var. Hepsinin tek ortak özelliği ise filmde markanın giysilerine yer vermek.. Katalog çekimi havasından uzak bu moda&sinema işbirliğinin desteğinde çekilmiş yapımların ise oldukça başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sektörde var olmaya çalışan tüm kadınlara destek ve ilham sunan proje, bu yönüyle orijinal bir pazarlamadan çok daha fazlası… İçlerinden en beğendiğim beşini sizler için yazdım.

Somebody, Miranda July, 2014

Somebody – Miranda July-2014 – Amerika

Teknolojinin getirdiği iletişim kolaylığını alsak ve insani ilişkilerimizdeki bir zorluğu çözmekte kullansak nasıl olurdu? Film bu soruyu Somebody isimli hayali bir uygulama üzerinden hikayeler anlatarak cevaplamaya çalışıyor. Üstelik neşeli bir Black Mirror bölümü havası ile ve kendine has bir mizahla…

Dilimizin ucunda duran ve söyleme cesaretini gösteremediğimiz her şeyin bir yük olarak cebimizde kaldığı bu hızlı çağda film, insani ilişkilerini değişen dinamiklerini biz seyircilere bir kez daha sorgulatıyor. www.somebodyapp.com isimli site 2014-2015 yıllarından sonra işlevini yitirdi. Ancak filme ulaşmak için hala kullanılabiliyor. “Toprağımı test et!”

In My Room, Mati Diop, 2020

In My Room – Mati Diop – 2020 – Fransa, İtalya

Odamda, bu yakınlarda, izolasyon döneminde yapılmış bir kısa film. Hatta prömiyerini de pandemiye rağmen düzenlenen Venedik Film Festivali’ nde yaptı. Yönetmen, babaannesinin plaklar üzerine kaydettiği sesini ve kendi evinde izolasyondayken çektiği bir takım görüntüleri harmanlayarak filmi oluşturmuş. Yaşlı bir kadının kendi hayatına dair anlattıkları imgesel anlatıma kayan çekimlerle de zenginleştirilmiş ve ortaya başarılı bir yapım çıkmış.

Hello Apartment, Dakota Fanning, 2018

Hello Apartment – Dakota Fanning – 2018 – Amerika

Hello Apartment bittikten sonra seyirciye tebessüm ettiren bir kısa film. Gençlikten yetişkinliğe giden yolda yaşanan iyi veya kötü pek çok şey sonucunda kendini kabul edip seven bir birey olabilmenin oldukça romantik bir dilde anlatımı da denilebilir.

The Wedding Singer’ s Daughter, Haifaa Al-Mansour , 2018

The Wedding Singer’s Daughter – Haifaa Al-Mansour – 2018 – Amerika, İtalya

Suudi Arabistan’da bir düğün şarkıcısı ve onun için günü kurtaran kızının hikayesi… Kısa filmlerin, bir hikayeyi anlatmak için uzun metrajlardan çok daha kullanışlı olduğunu savunan bir izleyiciyim. Bu sebeple hikayesinin derinleştirilebileceğini düşündüğüm bu kısa filmi sevme sebebim çok açık:

Filmin kadınlara duyurulan birlikte daha güçlüyüz, kimin ne dediğini bırakalım ve birbirimize destek olalım çağrısı…

(The [end) of history illusion], Ceila Rowlson-Hall, 2017

(The [end) of history illusion], Ceira Rowlson-Hall, 2017, Amerika

Bir televizyon reklamı aracılığıyla aslında gerçek olmayan bir hayatın öyleymiş gibi satılmaya çalışıldığını düşünün. Nükleer sızıntıdan kaçmak için yer altında tam teşekkülü ve neşeli animasyonlarla dolu bir ev! Film fazla imgesel. Ancak, tüketim toplumlarının alışkanlıklarına yönelik sosyo-ekonomik eleştirileriyle kesinlikle izlemeye değer ve başarılı bir yapım.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.