İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #12

2 min read

Bu hafta seni izledikten sonra da etkisi altına almaya devam edecek 5 kısa Sci-Fi filmi ile karşındayız. Kısa ama iyi seyirler!

  1. Bar Talk – Lowell Northrop

2013 / Rusya / 8 dk

Tozlu bir Teksas barında, gevezelik eden bir yabancı, yanında oturan adamla bir sohbet başlatmak için ısrar ediyor. Bu harika konuşmalar çoğaldıkça, onun buralı olmadığı o kadar çıkıyor. Heck, bu gezegenden bile değil! Joe R. Lansdale’in kısa öyküsünden uyarlanan bu film hoşunuza gidecek.

2. Sight – Daniel Lazo, Eran May-Raz

2012 / İsrail / 8 dk

Artırılmış gerçeklik ve Oyunlaştırma (Augmented Reality & Gamification) içeren kısa bir fütüristik film. Eran May-raz ve Daniel Lazo’nun, Bezaleal Sanat Akademisi’nden mezuniyet projesi olan film gelecekten ipuçları taşıyor.

3. Zari – Courtney Marsh

2014 / ABD / 18 dk

“Yardımcı robot” karakteri, bilim kurgu temelidir. Jetgiller’deki Rosie gibilerinden Kubrick’in 2001’deki daha karanlık, daha varoluşsal HAL alemlerine kadar, robot hizmetçilerin sıradan olduğu sinematik gelecekleri zihnimizde canlandırmıştık. Yönetmen Courtney Marsh’ın ZARI’si bu çok özel alana başka bir giriştir. Bu kısa film yerleşik bir bilim kurgu kinayesini ele alıyor ve onu yeni ve yapay bir yaşamla kompoze etmeyi başarıyor.

4. Welcome to Earth – Daan van ‘t Einde

2019 / Hollanda / 18 dk

Filmde seneler 2618’i gösterirken insanlık nesli tükeniyor. Dört uzaylı, insanlık müzesini ziyaret etmek için Dünya’ya seyahat ediyor. Orada, yardım bulmak için yola çıkan insanlığın son kahramanlarının hikayesini buluyorlar.

5. Tunnelen – André Øvredal

2016 / Norveç / 14 dk

Listemizin son sırasında ise kuzeylerden gelen ödüllü filmimiz Tunnelen (Tünel) var. Yüzmeden eve dönen bir aile, bir tünele giden çok şeritli bir otoyol boyunca aynı siyah cenaze arabası gibi otonom arabalardan oluşan bir denizin arasında yavaş akan trafiğe yakalanır. Bu sıkışık trafikte Peter ve Eva’nın hikayesiyle siz de sıkışacaksınız.

Haftalık kısa film listelerimizin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.