İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #11

2 min read
Kısa film listelerimizin on birincisi ile karşınızdayız! 5 farklı kadın tarafından yönetilen, 5 farklı türde, 5 farklı kısa filmi Burçak bizler için derledi. Filmlerin tamamını web sitemizden izleyebilirsiniz.

Bu haftaki kısa film öneri listesinin “kadınlar kadınları anlatıyor” benzeri bir tema etrafında toplanmasını istemiştim. Ama bir derya deniz olan sinema arşivlerinde her zamanki gibi kendimi kaybettim. Sonuç olarak ortaya yine kadınların anlattığı, ama sadece kadınları anlatmadığı bir film listesi çıktı.

5 farklı türde, 5 farklı kısa film içermesi itibariyle 7 Tür, 7 Film arşivimize de göz kırpan bu listedeki filmleri hiç vakit kaybetmeden sizlere takdim ediyorum.

1. Wasp (2003) – Andrea Arnold

Wasp, Dartford’da dört çocuğuyla beraber yaşayan bekar bir annenin hayatına odaklanıyor. Çocuklarına bakmakta güçlük çektiğini anladığımız Zoë, bir gün sokakta eski erkek arkadaşıyla rastlaşıyor ve birtakım olaylar gelişiyor.

American Honey ve Big Little Lies gibi yapımlarla gönlümüze taht kuran Andre Arnold’ın yönetmenliğini yaptığı Wasp, kamera kullanımı özelinde çok başarılı bulduğum bir film oldu.

2. Intinct (2018) – Maria Alice Arida

Bir galeri sahibi ve bir performans sanatçısı arasındaki ilişkiyi anlatan bu filmin psikoseksüel gerilim türünde bir kısa film olduğunu söyleyebiliriz sanıyorum. Az sayılabilecek bir sürede seyircide etkili bir gerginlik hissi yarattığını düşündüğüm Instinct bu listedeki en sevdiğim film oldu.

3. Bark (2016) – Amanda Kramer

İki kız kardeş arasındaki her saniye daha garip bir hal alan kavgayı anlatan Bark için Lanthimos sevenleri bir adım öne alalım. İlk üç dakikadan sonra acaba ben Dogtooth mu izliyorum şüphesi yaşatan bu filmin oldukça ilginç bir atmosferi var.

4. I Feel Stupid (2012) – Milena Pastreich

Gergin ve tuhaf atmosferli filmleri bir köşeye atıp arkamıza bile bakmadan güvenli alanımıza koşuyoruz. Evet doğru bildiniz, ergen draması. Kasabada yaşayan Lein, hoşlandığı çocuk Robbie ve büyük şehirden gelen Amber arasındaki zorbalık üçgenini esprili bir dille anlatan I Feel Stupid, seyir zevki yüksek bir kısa film.

5. The Good Time Girls (2017) – Courtney Hoffman

Captain Fantastic, The Hateful Eight gibi ünlü yapımların kostüm sorumlusu olarak tanınan Courtney Hoffman yönetmenliğindeki The Good Time Girls erkeklere karşı kurulan bir kadın çetesinin hikayesine odaklanıyor. Western türü özelliklerini iyi taşıyan bu kısa film, en son Marriage Story ile milyonları kendine bir kez daha aşık eden Laura Dern’i özleyenlere ilaç gibi gelecek.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.