İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #10

2 min read

Birbirinden güzel bu 5 kısa film, sizin için derlendi. Bu haftaki listemizde ödüllü filmler ve ünlü yönetmenlerden erken dönem işler bulacaksınız. İyi seyirler.

1- The Big Shave – Martin Scorsese

1967 / ABD / 6 dk

Martin Scorsese sevenlere usta yönetmenin öğrencilik yıllarından etkileyici bir kısa film. Fikri net, üslubu duru, şiddeti ise tereddütsüz. Dikkat, kan tutanlardansanız hazırlıklı olun!

2-Hotel Chevalier – Wes Anderson

2007 / ABD / 13 dk

Wes Anderson hayranları için hüzünlü ve dupduru bir aşk hikayesi. Film, yönetmenin aynı yıl vizyona giren The Darjeeling Limited filmindeki Jack Whitman karakterinin bir nevi ön sözü gibi.

The Darjeeling Limited hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

3- Fauve – Jeremy Comte

2018 / Kanada / 17 dk

Sundance’ten ödülle dönen ve Oscar adaylığı bulunan Fauve, Kanadalı genç yönetmenlerden Jeremy Comte‘un; çocukluk, oyun ve pişmanlık üzerine hem tokat gibi sert hem şiir gibi zarif bir filmi.

4- Doodlebug – Christopher Nolan

1997 / İngiltere / 3 dk

Ünlü yönetmenin büyük çıkışını yapmadan önceki kısa filmlerin biri Doodlebug. Arkasında güçlü bir fikir olan senaryosu, Nolan filmlerinden alışık olduğumuz üzere, bize farklı gerçekliklerin ihtimallerini düşündürüyor.

5- Vincent – Tim Burton

1982 / ABD / 6 dk

Bu erken dönem filmi, Tim Burton sinemasına bir giriş niteliğinde. Disney’de çalıştığı zamanlarda yaptığı ve ünlü korku filmi aktörü Vincent Price’ın seslendirdiği bu kısa filmdeki çocuk, acaba Tim Burton’un kendisi mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Haftalık kısa film listelerimizin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1 thought on “Kısa Film Önerileri #10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.