İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #1

2 min read

Bu hafta, hem ele aldıkları konuları hem de sinematografileriyle seyirciyi hemen içine çeken, izlerken büyük keyif alacağınız beş kısa filmi sizler için kısa film önerileri listemizde topladık. İyi seyirler !

1.Lunch Time – Alireza Ghasemi

2017 / İran / 16 dk

Senaryosu ve yönetmenliği Alireza Ghasemi’ye ait olan film, annesinin cesedini tespit etmek için hastaneye çağırılan 16 yaşındaki genç bir kadının başından geçenleri anlatıyor. Genç kadının karşılaştığı güçlüklerin oldukça gerçekçi bir şekilde ele alındığı film izleyici anında içine çekmeyi başarıyor. Yönetmen güçlü hikaye anlatıcılığıyla başarılı bir filme imza atıyor.

2. The Old Man and The Sea – Aleksandr Petrov

1999 / Kanada / 22 dk

The Old Man and The Sea, Ernest Hemingway’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanmış Oscar ödüllü bir kısa film. Filmde yaşlı balıkçı Santiago’nun büyük bir merlin balığını yakalamak için verdiği mücadeleyi izliyoruz. 30.000 kareden oluşan filmin tamamlanması Petrov’un 2 yılını almış. 22 dakikalık bu güzel animasyon izleyiciyi kısa bir maceraya çıkarıyor.

3. Evicko – Ziya Demirel

2012 / Türkiye – Çek Cumhuriyeti / 14 dk

Yönetmen Ziya Demirel‘in Prag’da öğrenciyken çektiği kısa film Çehov’un Anita isimli öyküsünden uyarlama. Filmde tıp öğrencisi Milan ve kız arkadaşı Eva’nın ilişki dinamikleri işleniyor. Eva’nın film boyunca hiç konuşmaması, Milan ile ilişkilerindeki dengesizliği etkileyici bir şekilde yansıtıyor. Eva’yı canlandıran oyuncunun akıcı performansı sayesinde izleyici hiçbir duyguyu kaçırmıyor. Evicko başarılı sinematografisiyle listemizde yerini alıyor.

4. The Last One – Sergey Pikalov

2014 / Azerbaycan / 15 dk

The Last One, 2. Dünya Savaşı’nın son gazisinin hikayesi. Tek başına yaşayan yaşlı adamın dış dünyayla tek bağlantısı eski bir televizyon ve alışverişini yapan çocuk. Yaşlı adamla komşusu olduğunu öğrendiğimiz çocuğun arasında geçen diyaloglar, adamın iç dünyasını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Hikayenin farklı başlıklarla bölümlere ayrılarak ele alınması da filmin etkileyiciliğini arttırıyor.

5. Isle of Flowers – Jorge Furtado

1989 / Brezilya / 13 dk

Island of Flowers, Bay Suzuki’nin domates tarlasından başlayan ilginç bir yolculuğun hikayesi. Belgeselde domatesten insana, paradan parfüme birçok kavram tanımlanıyor ve birbirine bağlanıyor. Sürekli tekrarlanan tanımlamalar, görseller ve anlatıcının ses tonu belgeseli keyifli hale getiriyor. Furtado’nun konuyu ironik bir şekilde ele almasıyla ortaya başarılı ve bir belgesel çıkıyor.

Kısa Film Önerileri

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.