İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Önerileri #14

2 min read

Bu hafta kısa film önerileri listelerimizin on üçüncüsü ile karşınızdayız. Keyifli seyirler!

1) HAİR LOVE – MATTHEW A. CHERRY/EVVERET DOWİNG JR./BRUCE W.SMİTH

ABD/Animasyon/6.47 dk

Oscar en iyi kısa film ödüllü bu animasyon; bir çekirdek aile hikayesine bizleri götürüyor. Klişeleşmiş bir konuyu özgün bir biçimde işlemeyi başarıyor, altı dakikalık süresinde film,anlatmak istediklerini, duyguları izleyene geçirmeyi başarıyor.

2) WHAT DİD JACK DO-DAVID LYNCH

ABD/Fantastik-Suç/17 dk

Suçlu bir maymun ve onu sorgulayan bir dedektifin trende geçen diyaloglarından oluşan film. İnsana izlerken David Lynch izliyorum hissini yansıtıyor. İzlerken çeşitli anlamsız sorularla baş başa kalıyorsunuz. Filmde dedektifi David Lynch canlandırıyor ve 74. yaş gününde Netflix aracılığıyla armağan ediyor. David Lynch filmlerinin altında da kalsa kendini izletmeyi başarıyor.

HAPPİNES-STEVE CUTTS

İngiltere/Animasyon/4 dk

Steve Cutts, diğer kısa animasyonlarında olduğu gibi bu filminde de günümüz insanına ve kapitalist sisteme karşı bir eleştiri sunuyor. Eserlerinde sık sık toplumsal konulara değinen Cutts bunu gözeparmak olmadan, estetikten uzaklaşmadan yapmayı başarıyor.

WIRE CUTTERS – JACK ANDERSON

ABD/Animasyon/8.30 dk

Film, çorak bir gezegende bulunan maden robotu ve yardımcısının hikayesine odaklanıyor. Distopik yapısı olan film, Wall-E ile olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

HALA-VEYSEL AKŞAHİN

Türkiye/Belgesel/19dk

Anne, babasını kaybettikten sonra köyüne geri dönen bir transseksüelin hikayesini anlatan film, birçok ödüle ve adaylığa sahip. Yurt içi ve yurt dışı festivallerde gösterimleri yapılan film, gerçek insanarın yaşamlarına ve toplumsal bazı sorunlara odaklanıyor.

Diğer kısa film önerileri listelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.