İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Kısa Film Pazarı: Kısa Film Listeleri #17

2 min read

Bu hafta hala büyürken izleyebileceğimiz, büyüme hikayelerini merkeze alan bir kısa film listesi ile karşınızdayız. Keyifli seyirler!

1.Rue – Sean Tracy (2020)

Bir hatayla büyür insan. Sen farketmeden gitmiş olacak, güzel olan her şey. Bunu aklında tut. Minimal bir kısa film gerçekten ama artık küçücük olmamaya yaklaşmanın yolunun sorumluluktan (kısmi de olsa) geçtiğine ilişkin güzel bir aktarım. 2019 Ireland’s Young Filmmaker Of The Year Awards birincilik ödülüne layık görülmüştür.

2. Growth –  Sil Van Der Woerd (2016)

Bazen aileyle büyürüz. Ailenin dışına ve içine doğru, gereğinden içre yönelir ve kaçış noktası kendini gösterir. Aile hayatın yarısı olarak yaşanır gider. En sevdiğimiz şeytan tırnağı gibidir. “Kurtulamazsın”. Tek çekim olmasıyla da (ama dikiş yöntemiyle) hayatın zamanı sıkıştıran akışını yakalayan Growth, bize sunduğu 20 yılda “bir ev nelere kadir” dedirtiyor. Bir ev hayata kadir, bir ev kadere dair, çok şey anlatabilir.  Filmin yapım sürecine dair “making of” videosuna ilginizi cezbederse buradan ulaşabilirsiniz.

3. Roam – Michael Milardo (2017)

Yönetmen Michael Milardo, genç bir çocuğun kendisini arkadaşlık ve geleceği arasında bir dönüm noktasında bulduğu Roam’da bizi gençlik yıllarımıza geri döndürüyor. Büyümenin bir yerden sonra birarada “olmaktan” ziyade kendin olmak olduğunu hatırlamamıza yardımcı oluyor. Yine de çocukluk, gökyüzü, boyumuzdan büyük içkiler. Bir tür parıltı. Gelecek hala önümüzde. Bundan kim kaçabilir ki? Bir de büyümek için. Buna ancak güleriz. 

4. Hot Seat – Anna Kerrigan (2016)

Düzgün olmak, farklı olmak demek olabilir. O halde farklı olmaya! Özgüveni arayıp da bulamıyoruz değil mi? Peki o zaman eğlenceyi?  İki kişi bir araya gelince hiyerarşi kendini gösterir. O zaman kendini ele vermekten başka çare yoktur. Kimleysen o olursun. Tek çözüm onları onlarla aşmaktır. Doğru çözüm mü, kimin uğrunda, ama kimin umrunda? Bazen de arkadaşlarla büyürüz.

5. Lockdown – Celine Held/ Logan George (2019)

Büyümenin, istediğimizi alamayacağımızı anlamamız gereken noktası. Belki de hala küçük olmanın sınırlarıyla çevrelenmiş olduğumuz için. Arkadaşına olan hislerini bastıra(mayan) 14 yaşındaki Marie hafif kötücül bir plan hazırlar. Bizdense bu duygusal gerilime katılmamız ve empati yeteneğimizi devreye koymamız istenmektedir. 2 sınır üst üste aşıldığında bir şeyler değişecektir.

O halde iyi seyirler…

Başka bir kısa film listesi daha görmek için buraya tıklayın!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.