İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

KİM Kİ-duk – BOŞ EV (2004)

2 min read

Nasıl anlatacağımı, nasıl kelimelere dökeceğimi bilemediğim bir film Boş Ev. .Kim Ki-duk’ın oluşturduğu dingin ve şiirsel anlatımıyla , Anlaşılabilmesi için ya da sedece o dinginliği içerisinde kaybolmak için defalarca izlenmesi gereken bir yapıt.

Film bir motor kuryenin evlerin kapılarına fast food zincirinin broşürlerini bırakmasıyla başlar fakat daha sonra anlarız ki kuryenin bunu yapmaktaki tek amacı, kapıdan alınmayan broşürlere bakarak, boş evler bulmak ve geceyi orada geçirmektir. Kurye boş evlere girer,orada yaşayan insanlar gibi yemek yer,duş alır,dişlerinin fırçalar,kıyafetlerini giyer ve uyur. Sabah olduğuunda da tüm eşyaları toparlar aldığı şekilde bırakır ,evden ayrılır. Günlerini böyle geçirirken bir gün, boş sandığı bir eve girer fakat evde bir kadın yaşamaktadır. Kadın kuryeyi fark eder,onu izler. Kuryenin de kadını fark etmesiyle birlikte gitmek için yola koyulut. O sırada kadının eşi gelir ve bir şey fark ederiz. Kadın eşinden şiddet gören bir kadındır. Kurye durumu fark eder,adamı golf sopasıyla vurduğu toplarla döver ve kadını alıp evden kaçar. Kadın ve adam artık birlikte yaşamaya başlamışlardır. Aralarında ir aşk doğar. Sessiz bir aşk… Tüm bu yaşananlar olurken bu aşkın fertlerinin bir kez bile konuştuğunu duymayız. Geri kalan herkes konuşur,iki insan asla konuşmazlar. Konuşmadan iletişim kurarlar,aşk yaşarlar ,onları bunları yaşarken eşlik eden tek şey sık sık duyduğumuz bir şarkıdır.

Kim Ki-duk kendine ait yakaladığı şiirsel dille sessizliğin en güzel halini anlatmıştır. Bu sakin,naif aşk hikayesini izlerken; hikayenin ardında yatan toplum dayatmalarını, gerçeklerini hiç gözümüze batırmadan ,filmin dinginliğini ve şiirsel anlatımını bozmadan verir bize. Gerçek ve düş arasında bir dünya kurar, bu dünyaya bizleri de dahil eder. Kim Ki duk’un yarattığı bu dünya kesinikle izlemeye değer.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.