İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Ken Loach’tan Bir Politik Eleştiri; I, Daniel Blake (2016)

2 min read

Usta yönetmen Ken Loach’ın yönetmenliğini üstlendiği, senaryo yazımında Loach’ın uzun yıllar beraber çalıştığı Paul Laverty bulunan dram filmi I Daniel Blake (2016) yaşlı bir İngiliz vatandaşını odak noktasına oturtuyor. BAFTA en iyi İngiliz filmi (2017) ve Cannes Altın Palmiye (2016) ödüllerinin sahibi film, bir stand up komedyeni olan Dave Johns’un ilk sinema deneyimi olmasına rağmen Daniel karakterini başarılı bir şekilde perdeye taşıyor. Diğer yandan yine İngiliz aktris Hayley Squires, Katie karakteriyle göz dolduruyor.

Newcastle’da yaşayan dul bir adam olan 59 yaşındaki marangoz Daniel, kalp krizi geçirir ve doktoru ona daha fazla çalışmamasını söyler. Fakat bu Daniel için büyük bir sorundur ve devlet yardımı almaya karar verir, kendisinin İngiliz bürokrasisinin yavaş işleyen, sorumsuz ellerinde bulur. Karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeye ne kadar çalışsa da çabaları sonuç vermemektedir. Daniel bir gün bekar bir anne olan Katie ile tanışır. Katie’nin ekonomik durumu daha da kötüdür. İkilinin arasında gelişen arkadaşlığı, samimiyet, dayanışma ve empati duyguları üzerinden izleriz.

Daniel karakteri üzerinde yoğunlaşan ‘bizimde başımıza gelebir’ hissi ne tür bir sistem içinde yaşadığımızı sorguya çeker. Sistemdeki yozlaşan kurumları, yabancılaşmayı, empati yoksunluğunu, bireyin çarkın içinde bir yerde kaybolmuşluğunu, etkisizliğini yakalar. Yönetmen klasik Loach tarzından, realist konumundan uzaklaşmadan olabildiğine naif ve sakin bir adamın süreç içerisinde nasıl asi bir ruha evrildiğini gösterir.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.