İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

KEFERNAHUM(2018)

2 min read
Küçük bir çocuğun gözünden hayatın gerçeklerini tüm çıplaklığıyla göz önüne seren ve "Coğrafya gerçekten insanın kaderinin bir parçası mıdır?" sorusuna tokat gibi bir cevap veren yapım, aynı zamanda kimilerinin hayata şanslı gözlerini açarken kimilerinin ise bu şansı kendileri yarattığının kısa biz özeti niteliğinde.

Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki’nin ödüllere doyamayan ve prömiyerini Cannes Film Festivalinde gerçekleştiren eseri Kefernahum, 2018 yapımı Lübnan-Fransa orak yapımı çarpıcı bir dram filmidir.

12 yaşında küçük bir çocuk olan Zain tekin olmayan bir mahallede, çağın gerisinde kalmış aile yapısında ve yaşının getirdiğinden çok daha fazla sorumluluğun altında hayatını geçirmeye çalışmaktadır. Kendine ait bir doğum belgesi bile olmayan Zain’in tek hayali kendisi ve kardeşleri için güzel bir gelecek inşaa etmektir. Tüm bu zorluklarla bir şekilde ilerlemeye çalışırken tesadüfen yollarının kesiştiği Etiyopyalı mülteci Rahil ve oğlu, Zain ‘in hayatını geri dönülmez şekilde etkilemeye ve değiştirmeye başlayacaktır.

Cannes Film Festivalinde 3 ödülle dönmüş aynı zamanda Altın Palmiye Ödülü için de adaylık sahibi olan film, başrolünde yer alan Zain Al Rafeea’ nın büyüleyici performansı için bile izlemeye kat kat değer.

Küçük bir çocuğun gözünden hayatın gerçeklerini tüm çıplaklığıyla göz önüne seren ve “Coğrafya gerçekten insanın kaderinin bir parçası mıdır?” sorusuna tokat gibi bir cevap veren yapım, aynı zamanda kimilerinin hayata şanslı gözlerini açarken kimilerinin ise bu şansı kendileri yarattığının kısa biz özeti niteliğinde.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.