İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

İzlemeye Değer 5 Roman Uyarlamaları

2 min read

Bu listede sizlere roman uyarlamalarından bahsedeceğiz. Belki okuduğunuz belki okuma listenizde olan belki beyaz perde de izlediğiniz belki izleyeceğiniz filmler hepsinin ortak noktası roman uyarlaması ve hepsi faklı platformlardan da olsa bize bambaşka hayatlar sunuyor.

1- Dava (1962) IMDb: 7,8

Le procès (1962)

Orson Welles’in yönetmenliğini yaptığı Franz Kafka’nın en ünlü romanlarından biri olan Dava’nın bu beyaz perde uyarlamasında Josef K. karakterine hayat veren tüm dünyanın Sapık filmiyle tanıdığı Anthony Perkins’i izliyoruz.

2- Venedikte Ölüm (1971) IMDb: 7,4

Venedik'te Ölüm - film 1971 - Beyazperde.com

Buddenbrooklar romanı ile adını dünyaya duyuran yazar Thomas Mann’ın 1912 yazdığı Venedikte Ölüm romanın ayrı bir yeri var diyebiliriz. Yazarın fazlaca iç dünyasına indiğimiz bu roman 1971 yılında ilk kez beyaz perdeye aktarıldı. Dırk Bogarde’yi başrolünde izlediğimiz bu film İtalyan yönetmen Luchino Visconti tarafından beyaz perdeye aktarıldı.

3- Fareler ve İnsanlar (1992) IMDb: 7,5

Of Mice and Men (1992)

John Steinbeck’in en ünlü eserlerinden biri olan 1937 yılında yayımlanan Fareler ve İnsanlar iki yakın arkadaşın çalışmak için gittikleri çiftlikte yaşadıkları trajik olayı konu alıyor. Kitabın filmi ise 1936 de beyaz perdeye aktarıldı. Daha sonra  Gary Sinise’nin yönetmenliğinde 1992 yılında tekrar izleyiciyle buluştu. Sinise bu filmde John Malkovich’te eşlik ediyor.

4- Germinal (1993) IMDb: 7,1

Germinal (1993)

Emila Zola’nın 1885 yılında yazdığı bu eser Fransız Edebiyatının en iyi romanlarından gösterilir. İşçi sınıfı anlatan onların yaptığı grevi konu alan kitap bize bazı acımasız gerçekleri sunuyor diyebiliriz. Çok fazla dile çevrilmiş olan bu eser 1993 yılında beyaz perdeye aktarıldı. Claude Berri’nin yönetmenliğini yaptığı bu film duru oyunculuklar ve mükemmel sinematografisiyle ön plana çıkıyor.

5-Okuyucu (2008) IMDb: 7,6

Ralph Fiennes, Kate Winslet, and David Kross in The Reader (2008)

Alman yazar Bernhard Schlink’in 1995 yılında yazdığı en ünlü romanlarında biri olan Okuyucu genç bir çocuk olan Michael ve ondan yaşça büyük olan Hannah’ın hikayesini anlatıyor. Bu roman 2008 yılında sinemaya uyarlandı. Filme Hannah karakterine hayat veren ünlü oyuncu Kate Winslet bu filmle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı.  

Kaynakça: https://www.imdb.com/?ref_=nv_home

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.