İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

İzlemeye Değer 5 Biyografi Filmi

2 min read

Biyografi filmleri süre gelen bu zamandır yapılan ve ilgiyle izlenen bir kategoridir. Geçmişte yaşamış, bir dönem popüler olan kişilerin hayatlarını izlediğimiz bu film çoğu zaman bizi etkilemiştir. Bugün de sizlere biyografi kategorisinden 5 film sunacağız.

1- I,Tonya (2017) IMDb: 7,5

Ben, Tonya - I, Tonya - Beyazperde.com

Craig Gillespie’nin yönettiği ve Steven Rogers’ın yazdığı Amerikan buz patencisi Tonya Harding’in çalkantılı hayatının anlatıldığı biyografik spor filmidir. Başrolde Margot Robbie’yi gördüğümüz filmde Tonya’nın annesine The West Wing dizisiyle Emmy kazanan Allison Janney eşlik ediyor. Birçok ödüle layık görülen bu film, Allison Janney’e eşsiz performansı sayesinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

2- Bogowie (2014) IMDb: 7,7

Bogowie on Behance

Polonya yapımı bu uzun metrajlı film,  Łukasz Palkowski’ye ait. Polonya’nın ilk başarılı kalp naklini gerçekleştiren kalp cerrahı Zbigniew Religa’nın hayatını ve kariyerini anlatıyor. Birçok ödüle layık görülen bu film Tomasz Kot’un muhteşem performansıyla sizi etkilemeyi bekliyor.

3- The Blind Side (2009) IMDb: 7,6

Kör Nokta: 'Amerika'nın 'kör nokta'ları...' - SİNEMA YAZARI KEREM ...

Türkçeye Kör Nokta olan çevrilen film Amerikan futbol oyuncusu olan Michael Oher’in hayatına odaklanıyor. Michael Lewis’in 2006 yılında kaleme aldığı kitabın uyarlaması olan bu filmde bizlere Sandra Bullock eşlik ediyor. En İyi Film Oscar adayı olan film bu ödülü kazanamasa da Bullock performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına sahip oluyor.

4- Film Adam (1980) IMDb: 8,1

Fil Adam - The Elephant Man - Beyazperde.com

David Lynch yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanan bu film. 1880’lerde sirkte çalışan John Merrick’in hayatını konu alıyor. Ürkütücü bir görüntüye sahip olan bu adam ve doktor Treves etrafında dönen bu filmde fil adama John Hurt hayat veriyor. Doktor Treves rolüyle ise Anthony Hopkins karşımıza çıkıyor.

5- Papusza (2013) IMDb: 7,4

Papusza DVD Region 2 IMPORT No English version: Amazon.co.uk ...

Polonya sinemasına ait olan bu film Roman toplumunun ilk şairi olan Papusza’nın hayatını gözler önüne seriyor. Yönetmenliğini Joanna Kos-Krauze ve Krzysztof Krauze birlikte üstleniyor. Film ödüllerinin yanı İstanbul Film Festivali özel seçkisinde yer aldı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.