İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

İç Savaşın Kadınları |Nuestras Madres

2 min read

Annelerimiz, kız kardeşlerimiz, çocuklarımız… Guatemala’nın annelerinin seslerine kulak verin. 2019 yılında Cannes Film Festival’in gösterim yapan ve Altın Kamera ödülüne layık görülen bu film Guatemala’nın yaşadığı otuz yıllık iç savaşı gözler önüne sürüyor.

Annelerimiz - film 2019 - Beyazperde.com
IMDb : 6,7

Yönetmenliğini Cesar Diaz’ın yaptığı film Guatemala, Belçika, Fransa ortak yapımıdır. Başrollerinde ise Armando Espitia, Emma Dib ve Aurelia Caal paylaşmaktadır. 200 binden fazla insanın hayatının kaybetmesiyle sonuçlanan iç savaşta toprakların kanlı geçmişinin ufak bir kesitini sunuyor “Annelerimiz” filmi. Ufak olarak nitelendiriyorum çünkü otuz yıldan fazla süren bu iç savaş ardından birçok kayıp giden hayattan ziyade bizim annelerimizi, bizim kadınlarımızı tek başına bıraktı.

Nuestras Madres Our Mothers | La Semaine de la Critique of ...

Film antropolog olan Ernesto’yla başlıyor. İç savaşta hayatını kaybeden bir gerilla olan babasının da kemikleri peşinde olan Ernesto’yu bir gün bir kadın kocasının da kemiklerinin toprağının altında olduğunu ve çıkarılma isteğiyle ziyaret eder. Acının gömüldüğü bu topraklarda yaşayan Ernesto ise bu duruma oldukça aşinadır. Filmi sekansları yaşanan olaya oldukça dokunaklı bir hal katıyor ki her şeyin toprağın altına acımasızca gömülen bir avuç kemikten oluşmadığını her geçen aniye daha iyi anlıyorsunuz.

Araştırmak için köye giden Ernesto’ya yardımcı olmak ve tanıklık etmek isteyen köy halkının sekanslarını bulundurulan film repliksiz bir şekilde gösterilen sorgulamanın aslında her bir detayını acılar içinde kalan annelerimizin suratından bize sunmayı tercih ediyor. Acı geçmiş olsa da bunu diyorum çünkü film 2018 yılında geçiyor. Fakat geçmişin derin yarasının halen daha orada Guatemala topraklarının içinde bir yerde olduğunu görmemek imkansız kaçıyor.

NUESTRAS MADRES de César Díaz - Cinémas Les 400 coups - Angers

İç savaşın derin ve acı yüzünü sade duru bir dille aktaran yönetmen bu denli vurucu ve kanlı olayı ne kadar geniş plan ve etkili sahneler kullanarak bizlere aktarmayı başarmış olsa da ekranda ve seyircide istediği haz duygusuna ve etkili sona ulaşabildiğini düşünmüyorum. Fakat annesiyle diğer annelerinin kaderinin aynı dikişte olması savaşın yıkıcı etkisini ve bizlere savaşın hiçbir şeyi ayırt etmeksizin kocaman bir boşluk bıraktığını gösteriyor.

Film için şimdiden iyi seyirler!

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.