İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

How to With John Wilson: Modern Yaşamın Anatomisi

4 min read

Tuhaf zamanlardan geçiyoruz.

Bunu söylemek için hayatta 50 yılı devirmiş biri olmaya gerek yok. Gözlerimi kapatıp şu an bilgisayar başında oturduğum koltuktan uzaklaştığımda önceki on yılın içinde bulunduğumuz on yıldan ne kadar farklı olduğunu görebiliyorum. Hatta son bir yıl hepimiz için eşsiz bir deneyim oldu, öyle değil mi?

Etrafımızdaki herhangi bir şey, değişen dünyanın yaşama deneyimini nasıl farklılaştırdığını gözler önüne seriyor aslında. Ama hiçbirimizin küçük şeyleri görmeye vakti yok. Eskinin geniş zamanları yerini modern yaşamın telaşına bıraktı. Günümüz dünyasında zaman öyle hızlı ve yoğun akıyor ki her biri kendi içinde derin anlamlar barındıran bu şeyleri neredeyse hiç fark etmiyoruz. How to With John Wilson macerası tam olarak burada doğuyor. Küçük detayların ne kadar önemli olduğunu fark ettiğimde kamerayı elime aldım ve çekmeye başladım diyor John Wilson.

Kısa Bir Mola

Hayata dair tavsiyeler bekleyerek başladığımız bu dizi hiç umduğumuz gibi ilerlemiyor. Ne günlük hayatta gördüklerimizden fazlasını görüyoruz ne de bize neyin nasıl olması gerektiği anlatılıyor bu belgesel dizide.

Gözümüzün önünde olduğu halde bakmadıklarımızı merkeze alarak bir araştırmaya çıkıyoruz. How to With John Wilson‘ın yenilikçi tarzını şekillendiren bu tutumun ta kendisi. John Wilson neyin nasıl olduğunu ya da yapılması gerektiğini anlatmayı amaçlamadığını söylüyor. Anlatma göster kuralını belki de olabilecek en başarılı şekilde uygulayarak kendi sesini hiçbir yönlendirmesi olmayan bir anlatıcı olarak kullanıyor. Bu anlatıya eşlik eden görüntüler için ise yeni neslin az ya da çok içinde bulunduğu “Youtube ve meme kültürünü” kullanarak yeni bir görme biçimi yaratıyor. Yalnızca olanı gösterip anlatmakla yetinen sade dil, derin sosyolojik analizlere girmeden, her gün ilişkiye girdiğimiz nesneleri özneleştirerek yeri geldiğinde komik yeri geldiğinde hüzünlü bir şekilde seyirciye aktarıyor.

John Wilson günlük koşturmalar içinde bir saniyeliğine gördüğümüz kareleri kamerasıyla donduruyor adeta. Gözümüz kedinin tırmalayarak söktüğü koltuk kumaşına takılıyor örneğin. Görüp geçmiyoruz, orada kalıyor ve üzerine düşünmeye başlıyoruz. Önemsiz gözüken bu dert bölümün ilerleyen dakikalarında bizi, varlığından haberdar bile olmadığımız yaşamlarla tanıştırıyor. Üzerine uzun uzun düşünmeye vaktimiz var gibi küçük gözüken bir şeye dalıyor gözümüz, sonra modern yaşamın tatsız hızında bu şeyin peşine düşüyoruz.

Didaktik Olmayan Bir Belgesel Olabilir mi?

Toplumdaki değişimler yeni anlatım biçimleri doğurur. Konu sinema olduğunda bugün, günümüz neslinin dikkat süresi, izlemeyi tercih ettiği içeriklerin süresi ve tarzı uzun uzun tartışılıyor. Bu tartışmalarda hemfikir olunan noktalardan ikisi günümüz gençlerinin daha kısa ve daha “eğlenceli” içerikler tercih ettiği. Bu yaklaşımın getirdikleri ve götürdükleri tartışılır. Ancak How to With John Wilson‘ın yeni nesil izleme biçimlerine doğrudan hitap etmesiyle de kayda değer bir yapım olduğu su götürmez bir gerçek. New York’taki yapı iskeleleri gibi uzun makalelere konu olabilecek bir durumu günlük yaşantı üzerindeki etkisini merkeze alarak aktaran ve bunu öğretici olma amacı taşımadan yapan bir belgesel, çoğunlukla olumsuz bir tutum olarak yorumlanan günümüz izleme alışkanlığının oldukça kaliteli işlere ilham olabileceğini gösteriyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde How to With John Wilson devamı gelecek yeni bir tarzın doğuşu bile olabilir.

How to With John Wilson yapımcısı Nathan Fielder ve yönetmeni John Wilson ile belgeselin doğuş süreci üzerine konuşmalar içeren videoyu da buraya iliştireyim:

How to With John Wilson: Sürpriz Son

Korkmayın, spoiler yok!

2020 herkes için farklı bir yıl oldu, yeni normal lafı dilimizden düşmüyor. Yeni yapımlarda bu yaşadıklarımıza dair irili ufaklı şeyler görmek beni her nedense çok mutlu ediyor. Siz de şöyle bir uzaktan bakıp bundan yaklaşık bir sene önce, pandemi hayatımıza yeni girmişken ne yapıyorduk diye görmek isteyenlerdenseniz, How to With John Wilson son bölüme koşun derim.

Keyifli seyirler!

Sitemizdeki diğer dizi eleştirilerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.