İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

GLOW – Işığın Gücü Adına

2 min read

GLOW, Netflix için Liz Flahive ve Carly Mensch tarafından oluşturulan bir Amerikan komedi-drama dizisi olarak tanımlanabilir veya Gorgeous Women of Wrestling olarak açımlanabilir. Tipik üçlü açılımla, kadın, ışıltı ve çatışma olarak da tanımlanabilir. Kötü haberi önden verelim, dizinin 4. ve son olacağı ifade edilen sezonu Ağustos 2019’da çoktan onay almış olsa da pandemi nedeniyle iptal edilmiş bulunuyor. Umut etmek serbest ama dizinin ilk 3 sezonu dahi bir başka hayata tutunmak için yeterince göz dolduruyor, hele de bu günlerde, ki gündelik hayatın açmazlarına tıkılmış durumdayız, hem de ayrı ayrı.

Her halükarda GLOW, isminin ilk anlamını da dolu dolu hak ediyor. Gündelik hayatımızın veya gündelik ölçekte acılarla dolu hayatımızın gerçekliğine ışık tutmayı amaçlayan yapımlar arasında bir başka ama aynı ölçüde “gerçek” hayata ucundan köşesinden, bir bilgisayara ekranından, ilişebilmek hiç de fena değil. Kendimizi katabileceğimiz, “gerçek” karakter “Ruth” da tüm sakarlığı ve savsaklığıyla bize o hayatın bir parçası olabilmek için gereken kapıyı açıyor. İlk bakışta gerçeklikle (gerçek dışı sarışınlar karşısında maalesef hissiyatı ile beraber) tanımlanan bu karakteri gördüğünüzde veya bu anlatımımdan gerçeğin tek bir bedene sıkıştırıldığını düşünmeyin sakın. Işıltılı bir perdede gerçeklik görülmesi gerektiği kadarıyla sunuluyor (yine de bence yeterince sık). Böylece ışıltıyı, debelenmelerin kaçınılmaz güzelliğini, melodramın beklenen katarsisini ve bilumum anlatısal hedefi birlikte görebiliyoruz. Anlatı kötü bir şey değildir, hatırlayalım. Bu anlamda Arthouse’tan tatlı bir kaçış için önerilir.

Son olarak, karakter gelişiminin orta seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Kadınlık meseli, tüm kısırdöngüleriyle ortada. İkiden fazla kadının bir arada olduğu yerde, mekanın ve zamanın sıkıştırdığı yerde, ilişkilerin görülmedik mertebelere çıkmasının doğal olduğunu hepimiz biliyoruz. Mekanların gücü adına, hepinizi güreş sirkine davet ediyoruz.

P.S: GLOW gerçekten 1980’lerde yayımlanan bir programa dayanıyor. Sürrealist ve dışavurumcu unsurlar (şaka değil) taşıyan bu programa göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.