İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Girl, Interrupted(1999)

2 min read
Basit bir depresyon ya da ergenlik sorunlarından daha fazlasını barındıran film, dikkat çektiği çeşitli ruhsal bozuklukları ve bunların kişilerin hayatına nasıl yansıdığını gayet yalın bir biçimde izleyiciye aktarıyor.

Ünlü yönetmen James Mangold’un 99 yapımı, başrollerini Angelina Jolie ve Winona Ryder’ın paylaştığı filmi olan Girl, Interrupted çıktığı yıl muhteşem oyunculukları ve sıra dışı konusuyla oldukça büyük yankı uyandırmıştır. Türkçeye Aklım Karıştı olarak çevrilen yapımın fragmanlarına ülkemizde yer verilmiştir fakat film sansüre takılıp vizyona girememiştir.

“Çok hata yaptım. En kötüsü, gözlerim açıkken uyuyakalmaktı.”

Susanna Kaysen, 18 yaşında ve çeşitli ruhsal bunalımların içinde olan bir genç kızdır. İntihar düşüncesini hiç aklından çıkaramayan Susanna bir gün kendini aşırı dozda asprin alımı nedeniyle hastanede bulur. Ailesinin isteği üzerine bir akıl hastanesine yatmaya karar verir. Burada karşılaştığı insanlarla, hayatındaki tamamlanmamış kesik kesik hatıralarla, tutkuyla ve en önemlisi de tam olarak ne olduğunu bilmediği bu hastalığı ile mücadele etmeye başlar.

Basit bir depresyon ya da ergenlik sorunlarından daha fazlasını barındıran film, dikkat çektiği çeşitli ruhsal bozuklukları ve bunların kişilerin hayatına nasıl yansıdığını gayet yalın bir biçimde izleyiciye aktarıyor.Özellikle filmde Angelina Jolie’nin canlandırdığı bir sosyopat olan Lisa, toplumsal yanılgıları ve ön yargıların oldukça açık şekilde işlendiği başarılı bir karakter.

Film dönemin genç bir çok yıldızını içinde barındırıp parlamalarına vesile olmuştur. Aynı zamanda muhteşem oyunculuğu ile başrol olan Winona Ryder’ dan daha çok dikkat çeken Angelina Jolie bu film ile En İyi Yardımcı Kadın Oscarı‘nı almıştır.

“Hissetmek istemediğin zaman ölüm bir rüya gibi görünebilir.”

Girl, Interrupted yayınlandığı dönemde beğenildiği kadar tonlarca eleştiriye maruz kalmıştır. Bir klasik olan Guguk Kuşu‘na çokça benzetilmiş ve taklitle suçlanmıştır. Bir filmi beğenmek ondan ne almak istediğinle eş değerdir.Eğer filmi izleyip kafa dağıtmaktan çok önemli ve hassas olan bir konu hakkında bakış açınızı genişletmek istiyorsanız bu filmin bulunmaz bir nimet olduğunu ve cidden izlemeye değer olduğunu düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.