İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

George Floyd Protestolarına Sinema Dünyasından Destek

1 min read

WASHINGTON, USA - MAY 29: A person holds a banner reading "Justice for George Floyd", as crowds gather to protest after the death of George Floyd in Washington D.C. United States on May 29, 2020. Floyd, 46, a black man, was arrested Monday after reportedly attempting to use a counterfeit $20 bill at a local store. Video footage on Facebook showed him handcuffed and cooperating. But police claimed he resisted arrest. A white officer kneeled on his neck, despite Floydâs repeated pleas of "I can't breathe." Former police officer Derek Chauvin was charged with third-degree murder and manslaughter, according to Hennepin County Prosecutor Michael Freeman. Minneapolis, Minnesota Mayor Jacob Frey said Friday he imposed a mandatory curfew because of ongoing protests regarding the death of George Floyd. (Photo by Yasin Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)

ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd için ülke çapında protestolar düzenleniyor. Sinema dünyası da George Floyd protestolarına destek veriyor.

Geçtiğimiz günlerde polis müdahelesiyle öldürülen George Floyd’un son görüntüleri ve “Nefes alamıyorum!” sözleri dünya çapında tepki toplamıştı. Minneapolis’te başlayan protestolar kısa zamanda ülke çapına yayıldı. Olaydan günler sonra tutuklanan polis memuru Chauvin’in daha önce 20 defa şikayet edildiği belirtildi.

George Floyd Protestolarına Destek

Protestoların ülke çapına yayılmasıyla birlikte tutuklanan protestocu sayısı da artıyor. Hollywood, Minneapolis’te gözaltındaki protestocuları kurtarmak için destek veriyor. Minnesota ve ülke genelindeki protestocuların kefaleti için bağış toplama amacıyla Minnesota Özgürlük Fonu kuruldu.

Minnesota Özgürlük Fonu’na katkıda bulunanlar arasında Josh ve Benny Safdie, Seth Rogen, Ben Schwartz, Steve Carell, Cynthia Nixon, Lin-Manuel Miranda ve Patton Oswalt var. Ünlü isimler Twitter üzerinden de harekete destek veriyor.

Haberle ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak : IndieWire

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.