İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Exxen Tipi Leyla ile Mecnun

4 min read

Pandemiyle birlikte ev kuşuna dönen 40 yaş altı metropol izleyicisi, kendine TV’nin eski nesil yayın kuşağında yer bulamayınca dijital platformlar yıllardır beklenen patlamayı yaşadı. Buradaki % 3-basamaklı büyüme ivmesi, medya patronlarını iştahlandırdı ve yatırımları artırdı. Seversiniz sevmezsiniz ithal formatları rakiplerine göre daha başarılı şekilde yerelleştirebilen Acun’un radarlarından bu fırsat kaçamazdı. Acun’un adeta bütün toplumu kucaklayan bir merkez parti gibi kurduğu Exxen, Acun Medya’ya muhtemelen en mesafeli televizyondan uzak kitleyi de bir şekilde hedeflemeyi başardı. Nasıl mı? Gezi olaylarından sonra olaylı bir şekilde yayından kaldırılan Leyla ile Mecnun ‘u 8 sene sonra Exxen’de dirilterek. Hem de eksiksiz şekilde, tam kadroyla…

Daha öncesinde Feyyaz’ın Gibi’si ile aklımda “acaba bir şans versem mi?” düşüncesini oluşturan Exxen aboneliği, Leyla ile Mecnun ile artık karşı konulamaz hale geldi. Bu yazıda ilk 9 bölümü yayınlanan Exxen tipi yeni Leyla ile Mecnun’a aldığım birkaç genel notla ara değerlendirme yapacağım. Dizinin ilk sezonu tamamlandıktan sonra daha teknik bir inceleme yapmayı düşünüyorum.

3’ü ekşi, 3’ü tatlı yorumdan oluşan mayhoş bir yazı olacak. Önce ekşiler;

Yeni hikaye kurgusu geç kuruyor

Dizinin yeni kurgusu yeni izleyicilerden ziyade eski izleyicileriyle iletişim kurmayı hedefliyor. Buna rağmen yeni şekillenen Leyla kurgusu ancak 5. bölümde ete kemiğe bürünebilmiş. Bu da sabır eşiği düşük yeni jenerasyonu bir kenara, eski izleyicileri de sıkacak seviyede. Eski dizinin hayranları izleyince hak verecek, L&M daha ilk bölümden absürt ve gerçek ötesi senaryosunu izleyicisine ikna edebilmişti.

Eski hikaye ile bağlantı zayıf

Madem yeni jenerasyon ana hedef kitle değil, eski jenerasyonun önceki diziyle bağlantısı daha iyi kurulabilirdi. Örneğin 8 yıllık dağılış ve mahalledeki bazı karakterlerdeki değişim henüz yeterince işlenemedi. Örneğin Yavuz’un hikayesi… Umarım önümüzdeki bölümlerde karakter dönüşümlerinin perde arkasına daha tatmin edici detaylarla mercek tutulur.

Arka plan müziği terörizmi

Keşke bu söyleyeceklerimi önceki diziyle karılaştıran bir geek çıkar da bu farkı rakamlarla kıyaslayabiliriz. Arka plan müziklerinin bu kadar fütursuzca kullanılmasının hangi amaca hizmet ettiğini inanın kavrayamadım. Umarım Birol Güven dizisine dönmeden fon müziği terörizminden dönülür. Bu işin bir sonraki seviyesi sitcom stili gülme efekti, mazallah.

Durun gitmeyin, Exxen tipi Leyla ile Mecnun’un sevdiğim yönlerini damakta güzel bir tat bırakmak için sona bıraktım.

Leyla ile Mecnun Exxen’de daha özgür

Leyla ile Mecnun TRT döneminde de oldukça cüretkar bir diziydi, elektrik faturalarındaki TRT payını eleştirecek kadar. Bu duruma rağmen söz konusu eleştiriler daha dolaylı ve bol metaforlu anlatımla özgün bir anlatıya dönüşüyordu. İçinde benim de olduğum hayran kitle bu durumda alışmışken, bu dizide daha direkt mesajlar gözlemliyoruz. Bu bir yandan eski özgün anlatıdan uzaklaşma olarak görülse de kör göze parmak seviyesinde olmadığı için senaristlerin cesareti hoşuma da gitti. Exxen’e de buradan bir tebrik.

Deniz Işın “Yeni Leyla” olacak gibi hissettiriyor

Eski diziden olaylı bir şekilde ayrılan Ezgi Asaroğlu’ndan sonra Leyla karakterinde hissedilen boşluk birçok başarılı aktris ile doldurulamamıştı. Bu diziyle birlikte tanıdığım Deniz Işın’ın alaycı tavrı yeni kurgudaki Leyla’yla cuk diye oturacak gibi duruyor.

“Yok artık” dedirtecek tam kadro

8 yıllık bir diziyi yeniden canlandırırken tam kadro olmasını beklemek Türkiye şartlarında ütopik. Ömürleri uzun olsun dedeleriyle birlikte tam kadro L&M izlemek tam anlamıyla başlı başına takdir edilesi. Buradan tüm ekibi ikna edebilen yapımcıları ve kreatif ekibi kutluyorum.

Acun medya’dan sponsorluk almadığımız için yazının sonunda benden “bence vakit geçirmeden alın ve izleyin”, “Exxen alın ve L&M’un devamına katkıda bulunun” gibi yorumlar duymayacaksınız. Exxen’den bir sponsorluk alırsak bu paragrafı sonradan modifiye edebiliriz.

Eğer birden fazla içerik medyasına üyeyseniz veya ekonomik durumunuz uygun değilse bölümlerin birikmesini bekleyebilirsiniz. Kişisel olarak L&M tıpkı 8 yıl önce olduğu gibi hafta boyunca beklediğim ve hayatıma heyecan katan Türkçe projelerden biri oldu.

Yorumlarınız olursa instagram hesabında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.