İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Bir Politik Komedi : Being There (1979)

2 min read
Yönetmen, –Harold and Maude, Coming Home filmlerinden de tanıdığımız -Hal Ashby’nin, Jerzy Kosinski’nin aynı adlı romanından uyarlayarak senaryosunu yazdığı ve yönettiği Being There, 1979 yapımı bir politik komedi filmidir.

Yönetmen, –Harold and Maude, Coming Home filmlerinden de tanıdığımız -Hal Ashby’nin, Jerzy Kosinski’nin aynı adlı romanından uyarlayarak senaryosunu yazdığı ve yönettiği Being There, 1979 yapımı bir politik komedi filmidir. Peter Sellers, Shirley MacLaine, Melvyn Douglas gibi ünlü isimleri barındırmaktadır. Ülkemizde ‘Merhaba Dünya’ ismiyle 1984’te vizyona girmiştir. 1980 yılında Akademi ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ( Peter Sellers) aday olur fakat kazanamaz ancak en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü Melvyn Douglas alır. Bu ikili Golden Globes’ta en iyi erkek ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini toplarlar.

Ünlü komedyen Peter Sellers’in büründüğü pek çok akıl almaz karakterlerden biri olan Chance’i görürüz, kendisi evden dışarı adımını atmadan büyümüş efendi, ağırbaşlı, mütevazi bir adamdır fakat bununla bitmemektedir. Aşırı derecede basit düşünen, televizyon aşığı bir adamdır. Bir gün evinden çıkması, hayatında ilk defa sosyal hayata karışması gerekir ve film başlar. Ardı sıra Chance’in (Şans) olaylara gösterdiği reaksiyonları izler, aklının nasıl çalıştığını, nasıl düşündüğünü daha fazla anlarız. 

Her zaman ‘doğru zamanda doğru yerde olan’ Chance, kişiliğiyle pek çok insanın güvenini kazanır ve Amerika’nın en tepesine olan yolculuğu başlar. Gittikçe şan şöhret kazanmaya başladığında filmin politik satir tarafı kuvvetlenir. Öyle ki bir noktada basit olan Chance değil, diğerlerinin öyle olduğunu düşünürüz. Günümüzün TV kültürüyle eklemlenmiş kuşağımızın, düşünce kalıplarını bir ölçüde sarsar ve otomatik akıl yürütme alışkanlığımızı sorguya çeker.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.