İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Aşkın Şiirsel Anlatımı: Chungking Express(1994)

3 min read
Aşk kavramını bilinen klasik romantik filmlerden daha farklı şekilde işleyen yönetmen, izleyiciyi tamamen olayın dışında tutmayıp karakterlerle bütünleştirmiş ve karakterlerin film boyunca yaşadığı her duyguya bizi de ortak etmiştir. Film başından sonuna kadar melankolik bir havada geçse de yer yer tadında verilen mizah ögeleri ile seyir zevkini arşa çıkarmıştır.

Uzak Doğu kültürü sinemanın zenginleşmesinde büyük rol oynamıştır. Özellikle eşsiz filmleri ile Hong Kong Sineması kendi içinde sayısız kült film barındırır. Tartışılmaz ki Chungking Express bu filmler arasında kendine güzel bir yer edinmiştir. Ünlü yönetmen Wong Kar-Wai‘ nin en ünlü eseri sayılabilecek film, 90lar Sinemasına damga vurmuş , günümüze kadar da etkisini devam ettirmiştir. 1994 yapımı bir aşk şiiri olan Chungking Expres , izleyiciye tattırdığı duygular ve seyir zevkiyle pek çok sinefilin listesinde yer almıştır.

Hayatları birbirinden farklı ama bir o kadar da aynı olan iki adamın hikayesini izlediğimiz film iki kısımdan oluşuyor. 223 ve 663 iki polis memurudur. Aynı mesleği yapmalarının yanı sıra her zaman aynı yerden yemek yeler ve çoğunlukla aynı bara giderler kısacası birbirlerine çok benzerler. Benzerlikler bunlarla da sınırlı kalmaz, ikisi de çok sevdikleri sevgilileri tarafından yeni terk edilmiştir ve dinmek bilmeyen bir aşk acısı ile baş başadırlar. Neredeyse aynı hayatı yaşayan bu iki adam daha önce hiç karşılaşmamış ve dolayısıyla hiç tanışmamıştır.

Yapılmayanı yapmak.

Chungking Express’te yönetmen Aşk kavramını bilinen klasik romantik filmlerden daha farklı şekilde işlemiştir.Ayrıca izleyiciyi tamamen olayın dışında tutmayıp karakterlerle bütünleştirmiştir.Bu sayede karakterlerin film boyunca yaşadığı duygulara bizi de ortak etmiştir. Film başından sonuna kadar melankolik bir havada geçse de yer yer tadında verilen mizah ögeleri ile seyir zevkini arşa çıkarmıştır.Filmin dikkat çeken bir başka özelliği ise baş karakterlerin erkek olmasına rağmen gösterilen güçlü kadın figürleridir. Sinema ve edebiyatta aşk acısını kadınlar üzerinden işlemek daha yaygındır.Ama usta yönetmenin bu düşünceye yeni bir soluk getirerek erkekler üzerinden işlemesi oldukça anlamlı ve eşitlikçi bir yaklaşımdır.

”Anıların son kullanma tarihi var mıdır? Hatıralar kutulansaydı onların da son kullanma tarihi olur muydu? Eğer öyleyse asırlar boyu bozulmamalarını isterdim.”

Eşsiz kamera açıları ve anlatımını efsane müziklerle taçlandıran Chungking Express, hem göze hem kulağa hitap eden sayılı eserler arasında yerini almıştır. Adeta kendiyle özdeşleşen bir şarkı olan California Dream’ belki de bir çok kişinin hayatında ufacık da olsa bir iz bırakmıştır. Her şeyin dışında filmin şiirselliğine sadece sinematografisi ile değil hafızalardan asla silinmeyen etkileyici replikleri ile de şahit oluyoruz.

”Bazen aşkta çok talihsiziz. Ben böyle olduğumda koşarım. Koştuğun zaman vücudun su kaybeder. Geriye göz yaşları için su kalmaz .”

Sadece bir aşktan arta kalanları değil hayatın ta kendisini bir kaç cümlenin, bir kaç karenin, bir kaç insanın, bir kaç şarkının içine sığdıran bu film yıllar boyunca izlemeye değer olarak kalacak.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.