İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Amnesia – Barbet Schroeder (2015)

2 min read

Barbet Schroeder akıllara kazınan filmi More’dan sonra yeniden İbiza’ da! Amnesia sıkıcılıktan uzak, naif ve zekice bir sosyal eleştiri olarak tanımlanabilinir.

Amnesia, 90’lı yılların başında geçen bir başka muazzam Barbet Schroeder filmi. Değişken müzikleri ve başarılı oyuncu seçimleriyle film seyirciyi zorlamadan içine alıyor. Henüz endüstriyelleşmemiş İbiza’ dan sunduğu pastoral manzaralar bile tek başına bu filmi izlemek için bir sebep sayılabilir.

Jo, 25 yaşında dj olma hayaliyle her şeyi arkasında bırakıp Almanya’dan İbiza’ ya gider. Burada, kendisinden yaşça büyük ve yalnız yaşayan yeni komşusu Martha ile tanışır. Amnesia, bambaşka koşullarda yetişmiş ve farklı kuşaktan olan iki insanın nasıl da ortak noktalar bulabildiğini gerçekçi bir naiflikle gösteriyor. Bunun yanı sıra film, Martha’nın birkaç düğümde çözülen hikayesiyle savaşların insanlara etkilerini ajitasyondan uzak bir yalınlıkla anlatıyor.

Amnesia, hikayesi ve mesajına ek olarak kast seçimiyle de takdire şayan bir film. Oyuncu kadrosunda Bruno Gangz ve Martha Keller gibi usta isimlerin yanı sıra Sense8′ ten tanıdığımız ve gelecek Matrix filminde de göreceğimiz, Max Riemelt var. Filmin seyirciye mesajını vermekte zorlanmamasını sağlayan bir faktör de gerçekçi ve yalın oyunculukları demek yanlış olmaz.

Birkaç cümlede özetlemek gerekirse; incelikle dokunmuş senaryosu, oyunculukları, müzikleri, çekimleri ve kibarca dile getirdiği önemli sosyal eleştirileriyle Amnesia kesinlikle izlemeye değer bir film.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.