İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Altın Portakal’dan Bir Klasik: Düğün

1 min read

1974 yapımı Düğün, Lütfi Ömer Akad’ın Göç üçlemesinin ikinci filmi. Aynı yıl Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almış ve Lütfi Ömer Akad’a da en iyi yönetmen ödülünü kazandırmış olan filmde Hülya Koçyiğit, Ahmet Mekin, Kamran Usluer ve Erol Günaydın gibi önemli isimler rol alıyor.

Düğün, Şanlıurfa’dan İstanbul’a göç etmiş altı kardeşten oluşan bir aileyi anlatıyor. Film, iç göçle beraber 70’ler Türkiye’sinde yükselen, arabeskte de görebileceğimiz “acımasız şehir” temasına sınıf ayrımı üzerinden yaklaşıyor. Tarih boyunca var olan ezen ve ezilen ayrımı, bu yıllarda, feodal hayattan kalanlar ve kapitalist şehir hayatının iç içe geçmesiyle, komplike, yeni bir hale dönüşüyor. Diğer taraftan, kapitalizmin sömürerek bir yandan metalaştırdığı, diğer yandan aileden ve ataerkil baskıdan özgürleştirmeye başlayacağı kadınlar üzerinden de kadınlığın yeni bir halini  görüyoruz.

Yusuf’un kardeşleri tarafından kuyuya atıldığı hikayenin, mistik izleri silinmiş, 70’ler Türkiye’sinden modern bir yorumunu izliyoruz.

Diğer film önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.