İzlemeye Değer

Sinefilleri bir araya getiren sineblog!

Berlinale Kurucusu Alfred Bauer’in Geçmişine İlişkin Yeni Bulgular Ortaya Çıktı

2 min read

Berlin Film Festivali’ne ilişkin çalkantılar devam ediyor.

Alfred Bauer

Konu Alman Gazetesi Die Zeit’ın haberlerinde gündeme gelmiş, Alfred Bauer’in, Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı olarak görev yapan Joseph Goebbels ile yakından ilişkili olması nedeniyle,  1987 yılından 2019 yılına kadar adına verilen Gümüş Ayı Ödülü’nden Bauer’in adı kaldırılmıştı.

Bauer, 1951’deki başlangıcından 1976’ya kadar Berlinale’yi yönetmişti. 1986’da öldüğünde, adına verilen Gümüş Ayı ödülü ile filmografide yenilikler teşvik edilmekteydi.

Festival’in bu konuda yaptığı son açıklamada Alfred Bauer ‘in Nazi rejimiyle yakın bağları olduğu ve Joseph Goebbels’in propaganda çabalarında kilit bir figür olduğu kabul edildi. Açıklama Festival’in Leibniz Çağdaş Tarih Enstitüsü ile Bauer’in geçmişini incelemek için görevlendirdiği bağımsız bir çalışma bulgularına dayanıyor. Açıklamaya göre bulgular Bauer’in Nazi’nin propaganda çabalarındaki rolünün önceden bilinenden daha önemli olduğunu ve 1945’ten sonra sistematik olarak onun tarafından örtbas edildiğini göstermektedir.

Bauer hayatı boyunca Nazi partisinden defalarca uzaklaşmaya çalışmış ve zaman zaman Nazi diktatörlüğüne bile açıkça direndiğini öne sürmüştü.

Her şeye rağmen, 2020 Berlin Uluslararası Film Festivali’nin 11-21 Şubat’ta gerçekleşmesi öngörülüyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemeye Değer © Tüm hakları saklıdır ve tüm yazılardan yazarları sorumludur. | Newsphere by AF themes.